آموزشنبض بازار

10 تا از بهترین کتاب های حسابداری 📚【آپدیت1403】✅

در این بخش از مقاله قصد داریم به توضیح بهترین کتاب های حسابداری بپردازیم. رشته حسابداری مانند تمامی رشته ها دارای یک سری کتاب های خاص خود می باشد. خواندن این گونه کتاب ها برای هر حسابداری از ضروریات می باشد، چرا که داده ها و اطلاعات موردنیاز حسابداران در این کتاب ها گنجانده شده است. در ادامه مقاله به ارائه مطالب بیشتر در زمینه بهترین کتاب های حسابداری می پردازیم. خواهشمندم تا پایان مقاله حسابدارا همراه ما باشید.

انواع مختلف شاخه های رشته حسابداری

حسابداری مدیریت: حسابداری مدیریت در واقع شاخه ای از رشته حسابداری می باشد و عملکرد آن به صورت فراهم نمودن اطلاعات لازم جهت مدیریت یک مجموعه می باشد. این اطلاعات هیچ گونه ارتباطی با اطلاعات موجود در حسابداری مالی ندارد و بیشتر به ارائه نمودن راهکار مناسب جهت ارتقا دادن میزان بازدهی یک سازمان مربوط می شود.

حسابداری مالی: منظور از حسابداری مالی در واقع کلیه اقدامات مرتبط با تراکنش های مالی یک سازمان می باشد که عمدتا توسط حسابدار صورت می گیرد. نکته ای که نیاز است گفته شود این است که تمامی فعالیت ها باید بر اساس مجموعه استانداردهای رشته حسابداری انجام شوند تا فرایند حسابداری در تمامی مشاغل برابر باشد.

حسابداری بهای تمام شده: در این شاخه از رشته حسابداری، حسابدار موظف است بهای تمام شده تمامی خدمات و محصولات یک سازمان را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد. انواع مختلف هزینه های ضروری در سازمان مانند خریداری اجناس و محصولات اولیه، مالیات، حقوق و دستمزد کارگران، بیمه، سنوات و … جزوء امورات اصلی حسابداری بهای تمام شده محسوب می شود.

حسابداری عمومی: حسابداری عمومی از دیگر شاخه های کاربردی رشته حسابداری می باشد که در انواع مختلف شرکت های ارائه دهنده خدمات مالی و حسابداری مورد استفاده قرار می‌ گیرد. در شاخه حسابداری عمومی، حسابدار با مشتریان و مشاوران و آنالیز هر یک از این افراد ارتباط مستقیمی دارد.

انواع مختلف شاخه های رشته حسابداری

حسابداری دولتی: حسابداری دولتی با درنظر گرفتن کلیه استانداردهای حسابداری دولتی انجام می‌ شود. مطلبی که در واقع به عنوان وجه تمایز حسابداری مالی و حسابداری دولتی به حساب می آید، استفاده اشخاص حقوقی از حساب های مستقل می باشد.

حسابداری حقوقی: حسابداری حقوقی، اکثر اوقات در مواردی مانند کلاهبرداری مورد استفاده قرار می‌ گیرد. به غیر از پرونده های کلاهبرداری که در هر یک حسابدار موظف است به گرد آوری و ارائه گزارش های مالی برای حل پرونده بپردازد، جهت اصلاح اطلاعات مالی نیز از حسابداری حقوقی استفاده می‌ شود.

حسابداری مالیاتی: حسابداری مالیاتی شاخه ای از رشته حسابداری می باشد که تحت نظارت مستقیم انجمن دارایی کشور انجام می شود. برای حساب و کتاب نرخ دقیق مالیات یک شرکت، به انواع مختلف اظهارنامه های مالیاتی، ارائه نمودن اسناد و مدرک و هم چنین کم کردن مالیات پرداختی و بدهی مالیاتی به حسابداری مالیاتی نیاز می باشد.

حسابرسی: حسابرسی در واقع شاخه ای از رشنه حسابداری می باشد که پروسه کاملا متفاوتی با آن دارد. حسابرسی بیشتر جهت بررسی فعالیت های مالی برای حاصل شدن اطمینان از قانونی بودن تراکنش های صورت گرفته در یک سازمان می باشد.

رشته حسابداری بیشتر مناسب چه افرادی می باشد؟

حسابداری در واقع ابزاری کاربردی جهت تهیه و تنظیم گزارش های مالی کسب و کارهای مختلف می باشد. منظور از گزارش های مالی در واقع گزارش‌ هایی می باشد که بتوانند اوضاع مالی یک شرکت را همراه با زبانی مشخص و استاندارد حسابداری، به کلیه استفاده‌ کنندگان از این گزارشات انتقال دهند. گزارش‌ های مالی نشان دهنده وضعیت شرکت، حقوق صاحبان سهام، هزینه و درآمد، دارایی‌، سرمایه‌، بدهی‌ یک شرکت می باشند، به گونه ای که هر شخص با مطالعه دقیق هر یک از آن‌ ها می‌ تواند وضعیت حال حاضر، عملکرد گذشته و رخدادهای آینده یک شرکت را به راحتی متوجه شود.

رشته حسابداری بیشتر مناسب چه افرادی می باشد؟

حسابداران در واقع افرادی می باشند که به طروق گوناگون اعم از کتاب های حسابداری یا مدرسان حسابداری، جملات کاربردی در فضای کسب و کار و در فضای مالی یک سازمان را به عدد تبدیل می‌ کنند تا با درنظر گرفتن مجموعه قواعد مشخص زبان عددی، برای کلیه استفاده‌ کنندگان قابل فهم باشند. یک حسابدار باید بتواند به درستی گزارش عملکرد خود را به شکل دقیقی ارائه کند. در نتیجه حسابدار باید به ادبیات و اصول نگارش زبان فارسی تسلط کاملی داشته باشد. این ویژگی، به ویژه در سطوح بالاتر رشته حسابداری یعنی حسابرسی و مدیریت مالی از اهمیت فراوانی برخوردار است.

بهترین کتاب های حسابداری کدامند؟

با توجه به موارد ذکر شده، توانستیم اطلاعات مفیدی را درباره یک سری مسائل مانند انواع مختلف شاخه های رشته حسابداری و این که رشته حسابداری برای چه کسانی مناسب می باشد، در اختیارتان قرار دهیم. اکنون سوالی که مطرح می باشد این است که بهترین کتاب های حسابداری کدامند؟ برای پاسخ به این سوال باید محتوای کتاب های مختلف را بررسی کنید و ببینید کدام یک مرتبط با رشته شما می باشد و در نهایت بهترین را برگزینید.

بهترین کتاب های حسابداری کدامند؟

در ادامه مقاله به معرفی 10 نمونه از بهترین کتاب های حسابداری می پردازیم و خواهشمندم تا پایان مقاله همراه ما باشید.

کتاب کاربرد رایانه در مدیریت و حسابداری

کتاب کاربرد رایانه در مدیریت و حسابداری

کتاب کاربرد رایانه در مدیریت و حسابداری، یکی از کتاب های کاربردی رشته حسابداری می باشد که شامل یک سری مطالب مفید در زمینه پیاده‌ سازی سیستم ­‌های حقوق و دستمزد و همچنین اجرای امورات حسابداری از طریق نرم‌ افزارهای Excel و Access می باشد. پس از بدست آوردن سال ­‌ها تجربه در حوزه طراحی سیستم‌­ های پیشرفته مالی و حسابداری و همچنین کد­‌نویسی هر یک به همراه تالیف کتاب های رایانه، جمعی از نویسندگان تصمیم گرفتند کتابی مخصوص دانشجویان مدیریت و حسابداری تالیف کنند.

کتاب کاربرد رایانه در مدیریت و حسابداری از پنج فصل و دو پیوست تشکیل شده است. فصل اول در مورد آشنایی مقدماتی با سیستم ­‌های رایانه‌­ ای، کاربردها و اجزای تشکیل دهنده هر یک توضیح داده شده است و فصل دوم به آموزش سیستم­ عامل ویندوز 7 پرداخته است. در فصل سوم، ابتدا کاربرد نرم افزار اکسل در مدیریت و حسابداری پرداخته و سپس یک سیستم حقوق و دستمزد را به شکل کامل و همراه با جزئیات شرح داده است، فصل چهارم نیز به کاربرد نرم افزار اکسس در مدیریت و حسابداری پرداخته است.

در فصل پنجم ابتدا در مورد کاربرد اینترنت در مدیریت و حسابداری به طور جامع توضیحاتی ارائه شده است. در پایان فصل، ایمیل یا پست الکترونیکی، چگونگی ارسال کردن و دریافت نمودن نامه‌­ های الکترونیکی را آموزش داده اند. در پیوست الف، کلیه توابع مالی و آماری ارائه شده است و در پیوست ب، پرسش‌­ های چهار گزینه‌ ­ای به همراه جواب هر یک قرار داده شده است.

کتاب شاه کلید شخصی حسابداری

کتاب شاه کلید شخصی حسابداری

یکی از اصلی ترین مسائلی که بیش از بقیه، تمامی حسابداران در برابر آن ادعا دارند و در رشته حسابداری به عنوان یک رکن عملیاتی به حساب می آید، انجام امورات مالی و حسابداری جهت بدست آوردن تجربه و آمادگی حداکثری در بخش اصلی بازار کار حسابداری می باشد. کارفرمایان به حد زیادی درگیر کارهای مالیاتی می باشند و این انتظار را دارند که یک حسابدار تمامی امورات مرتبط با کسب و کار را در دست گیرد، اما ممکن است حسابدارانی وجود داشته باشند که شاید علم و دانش مالی و مالیاتی خوبی هم داشته باشند، اما هنوز پشت درب های بسته بازار کار قرار دارند.

جهت رفع نمودن این قبیل مشکلات می بایست به چندین سوال پاسخ دهیم تا تقریبا درصد عیب و ایرادات را به عدد صفر برسانیم، این که کارفرما چگونه با درنظر گرفتن نیازهای مختلف شرکت به یک حسابدار اعتماد می کند؟ آیا با ضمانت و شروع به کار یک حسابدار، امورات مالی و مالیاتی شرکت سر و سامان پیدا می کنند؟ فرق یک حسابدار مبتدی با یک حسابدار هوشمند در چیست؟ چرا با در نظر گرفتن راهکارهای شناسایی شده مثل ارتباط با حرفه ای ها و بزرگان، هنوز تعداد زیادی از حسابداران در پیدا کردن شغل مشکل دارند؟

طبق تحقیقات انجام شده و آمار بدست آمده خیلی کم پیش می آید که مدیران و کارفرمایان به صورت چشم بسته با یک حسابدار به توافق برسند و به او اعتماد کنند، مگر این که یک مدیر مالی به عنوان پشتیبان کار او را مدیریت کند. برخی از سرفصل های کتاب شاه کلید شخصی حسابداری به شرح موارد ذیل می باشند که عبارت است از:

 • آمار بازار کار حسابداری
 • بکر ترین بازار کار حسابداری اینجاست
 • پاسخ به 35 پرسش شغلی در حسابداری
 • 3 حرکت روزانه برای موفقیت در حسابداری
 • از رقبا در بازار کار حسابداری امتیاز بگیرید!
 • نقطه شروع کار حسابداری رایگان کجاست؟
 • یک فن مهم برای افزایش حقوق در حسابداری
 • مدیر شما می داند حسابداری چه ارزشی دارد؟
 • 1 تمرین عملی برای جلوگیری از تنبلی مغز حسابدار
 • یک گپ دوستانه با اولین خانم دکتری حسابداری در ایران
 • 6 کار مهم که کسب درآمد از حسابداری را افزایش می دهد

کتاب کلید حسابداری در Excel

کتاب کلید حسابداری در Excel

اگر فردی به عنوان یک سهام دار در بازار بورس اوراق بهادار در حال فعالیت است، با مطالعه کتاب کلید حسابداری در Excel می تواند برنامه بسیار هوشمندی را جهت برنامه ریزی و تجزیه و تحلیل های خود در اختیار داشته باشید. هم چنین اگر فردی به عنوان حسابدار سازمان یا شرکتی فعالیت می کند و تصمیم دارد از کارهای تکراری روزمره غافل شود، اطمینان داشته باشید که مطالعه کتاب کلید حسابداری در Excel بسیار پر فایده خواهد بود.

اما اصلی ترین کاربرد این کتاب برای دانشجویان، به ویژه دانشجویان رشته مدیریت مالی و حسابداری می باشد که پس از مطالعه کتاب کلید حسابداری در اکسل Excel به آسانی می توانند اقدام به ساختن پروژه های خود با هزینه پایین تر در مقایسه با دیگر منابع کنند. کتاب کلید حسابداری در Excel به تالیف آقای حمیدرضا خداپرست می باشد که علاوه بر آموزش تمامی ابزارهای این نرم‌ افزار، کاربردهای خارق العاده آن را در حسابداری در قالب چند پروژه در دسترس تمامی افراد قرار می‌دهد.

کامپیوتر دستگاهی برای انجام محاسبات می باشد و دارای یک سری توانایی‌ ها می باشد که انجام محاسبات را در مدت زمان کوتاه، به راحتی و با هزینه‌ ای کم اجرا می کند. حسابداری، پروسه ای می باشد که اطلاعات مالی را به طور واضحی نمایش می دهد و در تمامی واحدهای اقتصادی، بخش مهمی از تصمیم‌گیری‌ ها بر طبق همین اطلاعات انجام می‌ گردد. در جامعه کنونی رشته حسابداری به عنوان یک دانش فراگیر تبدیل شده که بسیاری از افراد جامعه خود را ملزم به دانستن آن می دانند. برخی از مهم ترین مفاهیم این کتاب عبارت است از:

 • شناختن پیام های خطا و آشنایی با مفاهیم هر یک
 • آشنایی با توابع مختلف مالی و آموزش طریقه تهیه صورت های مالی
 • آشنایی با اصلی ترین و پرکاربردترین توابع عمومی به همراه نمونه های مختلف
 • آشنایی با متدهای رسم انواع مختلف نمودارها و راه های گوناگون چاپ اطلاعات

کتاب تحریر دفاتر قانونی

کتاب تحریر دفاتر قانونی

کتاب تحریر دفاتر قانونی به تالیف آقای وهاب بشیری، متشکل از آموزش تحریری قدم به قدم دفاتر روزنامه و دفاتر کلپ همراه با ترسیم نمودارها و اشکال گوناگون از دفاتر قانونی بر طبق قانون مالیات‌ های مستقیم می باشد. این کتاب به تمامی مدیران و مشاوران مالیاتی شرکت‌ ها این امکان را می دهد که به راحتی و بدون هیچ گونه دغدغده ای حتی کسانی که تخصص حسابداری ندارند، بتوانند دفاتر قانونی خود را ثبت کنند ودر اختیار سازمان امورات مالیاتی قرار دهند.

کتاب حسابداری وجوه نقد و تحریر دفاتر قانونی همان گونه که اشاره شد از کتاب های پایه رشته حسابداری می باشد. این کتاب در کل پنج مبحث مهم و ضروری از سری مباحث رشته حسابداری را به دانش آموزان آموزش می دهد. منظور مباحثی می باشد که یادگیری هر یک از آن ها برای هر حسابداری واجب می باشد و عملا شخصی که آن ها را در حد تخصصی آموزش ندیده، هیچ گاه نمی‌ تواند حسابدار موفقی باشد.

کتاب تحریر دفاتر قانونی از پایه به آموزش علم حسابداری،، به همین علت دانش آموزان با کمی دقت، تمرکز و تلاش های بی وقفه به یادگیری کامل این مطالب می پردازند و در ارزشیابی پایانی پودمان نمره عالی کسب خواهند کرد.

کتاب حسابداری را از صفر بیاموزیم

کتاب حسابداری را از صفر بیاموزیم

کتاب حسابداری را از صفر بیاموزیم از سری کتاب های مهم حسابداری می باشد که حسابداری را به روشی جامع و به روز آموزش می دهد و با برخورداری از ادبیات خاص، شعر و نثر، تاریخ، جامعه شناسی، روان شناسی، آمار و اقتصاد، آموزش حسابداری را جذاب کرده است. این کتاب قابل استفاده برای تمامی علاقه مندان به رشته حسابداری و تمامی مدیران مشاغل می باشد. علاقه مندان می توانند به صورت مخصوص، فایل های آموزشی این کتاب را از سامانه الواستاد تهیه کنند و بیشترین استفاده را از این کتاب ببرند.

کتاب 504 واژه ضروری حسابداری

کتاب 504 واژه ضروری حسابداری

کتاب 504 واژه ضروری حسابداری به عنوان اصلی ترین و پرکاربردترین منبع لغات برای کلیه دانشجویان رشته حسابداری به حساب می آید. این کتاب از 42 درس مهم تشکیل شده است و هر درس شامل 12 واژه می باشد که در کل 504 لغت را شامل می شود. کتاب 504 واژه ضروری حسابداری در آزمون کنکور کارشناسی ارشد و دکتری جزوء منابع بسیار مهم محسوب می شود، حتی متقاضیان کنکور کارشناسی هم از این کتاب به عنوان کتاب مرجع بهره می برند.

برای هر لغت هر دو مدل تلفظ و فونوتیک انگلیسی و آمریکایی کلمات ارائه شده و برای هر کلمه مثالی قابل فهم نیز ذکر شده است. در کتاب 504 واژه ضروری حسابداری، معنای تمامی واژه ها مطابق با رشته حسابداری ذکر شده است. تمامی کلمات بخش عمومی نیز به شکل خلاصه ارائه شده اند. مطالعه این بخش برای کسانی که تصمیم دارند کلمات را مرور کنند، بسیار ضروری می باشد. در قسمت اول این کتاب 504 واژه پرکاربرد انتشارات بارونز ذکر شده است و در قسمت دوم 504 واژه مهم و پرکاربرد رشته حسابداری ارائه شده است.

کتاب حقوق و دستمزد طلایی

کتاب حقوق و دستمزد طلایی

کتاب حقوق و دستمزد طلایی به تالیف علی اثنا عشری، تمامی افراد را حتی برای یک بار  از رسیدن به نکات، تکنیک‌ ها و مراحل پیاده سازی اصول مالیات حقوق، حسابداری حقوق و دستمزد، بیمه و قواعد کار بی‌ نیاز می‌ کند. کتاب حقوق و دستمزد طلایی متشکل از 4 فصل می باشد که اولین فصل درباره مسائل مرتبط با مالیات بر درآمد حقوق، به ارائه مطلب می پردازد. در این فصل مؤلف به مباحث مختلفی اعم از مالیات، بازار کار فصول مالیات حقوق، استراتژی محاسبه درآمد مشمول مالیات، مزیت های غیر نقدی و جرائم مالیات بر درآمد حقوق می‌ پردازد.

چیزی که مهم است این است که کلیه حسابداران حقوق و دستمزد به ناچار مجبورند تسلط کاملی بر قوانین مرتبط با حقوق و دستمزد داشته باشند، چرا که حقوق و دستمزد، یکی از اصلی ترین ترین بخش‌ های واحد مالی می باشد که مدیران شرکت‌ ها به آن دید خاصی دارند و اگر در محاسبات حقوق، اشتباهی رخ دهد شما با کارمندان تأمین اجتماعی، اداره دارایی و اداره کار با مشکل رو به رو می شوید.

کتاب حسابداری به زبان آدمیزاد

کتاب حسابداری به زبان آدمیزاد

کتاب حسابداری به زبان آدمیزاد در واقع کتابی می باشد برای تمامی مدیران مالی، حسابداران، صاحبان کسب و کار و یا حتی کسانی که از اصول حسابداری هیچ گونه اطلاعی ندارند. حسابداری به عنوان یک رشته تحصیلی پرکاربرد جهت ورود به بازار کار می باشد و اصول حسابداری استراتژی مناسبی است برای مطلع شدن از مسائل مالی، اقتصادی، سرمایه گذاری، مالیات بر درآمد و امورات مالی خصوصی.

البته شایان ذکر است که بگوئیم رشته حسابداری برای کسانی مناسب می باشد که بتوانند به طور دائم با اعداد و ارقام ارتباط داشته و توانایی تجزیه و تحلیل هر یک از آن‌ ها را داشته باشند و  هم چنین حساب‌ های گوناگون در قالب اعداد را به راحتی جداسازی کنند. تمامی افرادی که علاقه‌ مند به فضای مالی و حسابداری یک شرکت و مدیریت گزارشگری‌ های مالی آن می باشند و هم چنین دارای خلاقیت و نوآوری‌ های اقتصادی می باشند، می‌ توانند حسابداران موفقی شوند.

کتاب حسابداری ویژه بازار کار

کتاب حسابداری ویژه بازار کار

کتاب حسابداری ویژه بازار کار تالیف شده توسط سینا چال اشتری می باشد که حاوی مفاهیم ساده و حرفه ای حسابداری در زمینه‌ های گوناگون بازار کار می باشد. اگر فردی در رشته حسابداری فارغ التحصیل شده است، بی شک تاکنون متوجه شده‌ است که در رشته حسابداری فقط از طریق اخذ مدرک تحصیلی این رشته نمی‌ توان وارد بازار کار شد.

در شرایط کنونی جامعه و با توجه به پیشرفت علم و فناوری و هم چنین پیاده سازی نرم‌ افزار‌های مختلف در این عرصه، می بایست جهت تسلط بر تمامی مهارت‌ های رشته حسابداری هم کار عملی انجام داد و هم این که بر تمامی نرم‌ افزارهای مربوطه تسلط پیدا نمود. مسئله ای که بسیار تاسف بار است، در اکثر دانشگاه‌ های کشور رشته حسابداری به شکل کاملا تئوری آموزش داده می‌ شود و این به تنهایی جهت یادگیری کلیه فنون حسابداری کافی نمی باشد.

در کتاب حسابداری ویژه بازار کار یک سری نکات عملی حسابداری شرح داده شده است که بسیار کاربردی می باشد و فهرست مطالب این کتاب عبارت است از: حسابداری صنعتی، حسابداری مالیاتی، مدیریت مالی، حسابداری بازرگانی و اصول اساسی حسابداری.

کتاب اصول حسابرسی به زبان ساده

کتاب اصول حسابرسی به زبان ساده

کتاباصول حسابرسی به زبان ساده به تالیف آقای مهدی عیسی پور می باشد و به توضیح مباحث مختلفی اعم از مفاهیم، محاسبه و اندازه‌ گیری در رشته حسابداری، متدهای نوین حسابرسی و تشکیلات اورگانی موسسات حسابرسی و … پرداخته است. حسابرسی از لحاظ تهیه و تنظیم گزارشی که در آن حسابرس نظریات خود را نسبت به این مسئله که آیا صورت‌ های مالی اشاره شده تصویر مطلوب و واضحی از وضعیت مالی موسسه را نشان می‌دهد یا خیر، ایجاد شده و بسیار مهم می باشد.

با توجه به این مسئله که کلیه کاربران، صاحبان مشاغل، مدیران سازمان و دیگر استفاده کنندگان درون و برون سازمانی از اطلاعات مالی و حسابداری، نیاز به کسب اطمینان مدنظر، گزارش های منظم و شاخص‌ های مالی دارند، مرکز بررسی و تایید کننده‌ ای با عنوان حسابرسی پدید آمده است که دارای یک سری اصول، قوانین و دستورالعمل‌ های خاص خود می باشد.

شغل حسابداری دارای چه مزایایی می باشد؟

در رشته حسابداری افراد مجبور نیستند تحصیلات تکمیلی داشته باشند: حسابداری بیش‌ تر از این که به عنوان یک علم محسوب شود، در واقع یک یک فن و حرفه می باشد. تعداد زیادی از کارفرمایان بیش‌ تر از آن که به مدرک تحصیلی افراد توجه کنند، به سوابق کاری و مهارت هایشان اهمیت می‌ دهند. این امکان برای همه فراهم است که به جای این‌ که زمان و هزینه‌ خود را صرف ادامه تحصیل کنند، سریع‌ تر وارد بازار کار شوند و علاوه بر درآمدزایی پس از چند سال به جای مدرک تحصیلی بالاتر، سوابق اجرایی بیشتری را بدست آورند.

رشته حسابداری دارای مسیر شغلی مشخصی می باشد: رشته حسابداری در مقایسه با رشته های دیگر، دارای مسیر شغلی مشاغل مشخص تری می باشد و اگر قصد تحصیل در این رشته را دارید، می‌ توانید اطمینان داشته باشید که در هر سازمانی که استخدام می شوید، نهایتاً سروکارتان با بخش امورات مالی شرکت می باشد و مسئولیتتان در حوزه همان مواردی است که آموزش دیده اید. تفاوت چندانی ندارد که در کدام شاخه حسابداری تحصیل کرده‌ باشید، چرا که در نهایت وظایف و اصول اولیه تمامی آن‌ ها بسیار شبیه به هم می باشد.

در رشته حسابداری امکان رشد و ارتقای شغلی فراهم است: در زمان ورود به بازار کار می‌ توانید به عنوان دستیار حسابدار و یا یک حسابدار ساده، فعالیت خود را شروع کنید. اما جای هیچ نگرانی وجود ندارد چرا که از طریق کسب سابقه و مهارت‌ های ضروری به آسانی می‌ توانید در این شغل پیشرفت کنید و در سمت‌ های بالاتر مثل حسابدار ذبده، حسابرس، دفتردار، مدیر مالی و … مشغول به کار شوید.

شغل حسابداری دارای چه مزایایی می باشد؟

حسابداران دارای شغل ثابت و پایداری هستند: چیزی که مشخص است استخدام حسابدار جدید برای سازمان ها، بسیار دشوار می باشد، چرا که استخدام حسابداری که بتواند خود را با وضعیت شرکت و حسابداران دیگر وفق دهد و بتواند در کم ترین زمان ممکن با فرآیند کار آشنا شود، تایم زیادی را تلف می کند و بسیار پر هزینه است. از سوی دیگر شرکت‌ های مختلف به علت رو به رو شدن با مسائل گوناگونی اعم از مالیات، ترجیح می‌ دهند که با یک تیم حسابداری حرفه ای و یا یک حسابدار ویژه کار کنند که در دراز مدت از پروسه کاری شرکت، شناخت کاملی داشته ‌باشد.

همواره نیاز به یک حسابدار خبره احساس می شود: حرفه حسابداری نه تنها اشباع نشده است بلکه تا وقتی که موسسات و کسب و کار‌های مختلف وجود دارند، نیاز به یک حسابدار خبره صرفا جهت اداره‌ امورات مالی حس می شود. با درنظر گرفتن پیشرفت روز افزون جوامع و دنیای مدرنیته، حسابداری همچنان جزوء مشاغل مورد نیاز می باشد و به نظر نمی‌ رسد که از دور خارج شود. اکثر کارشناسان پیش بینی کرده اند که این حرفه تا پنج سال آینده رشد 10 درصدی خواهد داشت که این میزان از میانگین نرخ رشد مشاغل دیگر بسیار بیشتر می باشد.

درآمد مشاغل رشته حسابداری مناسب و رو به افزایش است: یکی از اصلی ترین دلایل هر فرد برای انتخاب شغل حسابداری، کسب درآمد قابل توجه جهت تامین نمودن مخارج زندگی می باشد و قطعا نرخ درآمد بسیار مهم می باشد. در زمان کنونی حداقل حقوق یک حسابدار شرکتی بر اساس حقوق پایه‌ وزارت کار می باشد. هم چنین حسابداران از مزیت های مختلفی مانند اضافه‌ کار، سنوات، بیمه، تسهیلات، بازنشستگی و مراقبت‌ های بهداشتی نیز بهره مند هستند.

شغل حسابداری دارای چه معایبی می باشد؟

شغل حسابداری کسل کننده می باشد: حسابداری به عنوان یک شغل پشت میزی، بدون هیچ گونه هیجان و کسل کننده می باشد که نیازمند صرف نمودن توجه، تمرکز و حوصله‌ بسیاری می باشد. اگر قصد دارید که وارد این حرفه شوید، باید در نظر داشته باشید که قرار است هر روز پشت یک میز بنشینید و با اعداد و ارقام و محاسبات رو به رو شوید. به هیچ وجه نمی‌ توان از این شغل انتظار هیچ گونه هیجانی را داشت، لذا فقط در حالتی که به حسابداری علاقه مند هستید، به سراغ این رشته بروید.

نیاز به آموزش دائمی و به روز بودن داده ها و اطلاعات دارد: درهر رشته ای همواره چیزهای زیادتری برای یادگیری وجود دارد و حسابداری نیز از این اصل به دور نیستند. با توسعه و پیشرفت تکنولوژی در زمینه حسابداری، نیاز به یادگیری بیشتر از قبل در این رشته حس می‌ شود.

شغل حسابداری دارای چه معایبی می باشد؟

برهه های زمانی پر مشغله ای دارد: در بعضی از ماه‌ های سال، مشغله‌ حسابداران چندین برابر قبل می‌ شود. ماه آخر سال یعنی اسفند با هدف جمع بندی حساب های مالی، انبارگردانی و هم چنین ماه اول سال یعنی فروردین با هدف بررسی نمودن حساب های مالیاتی و تنظیم نمودن تعرفه‌ های مالی سال جدید، اوج کار حسابداران به حساب می آید. در این ماه‌ ها فشار کاری بر روی حسابداران بسیار زیاد می باشد و مجبور هستند اضافه کاری کنند.

شغلی پر از استرس و اضطراب می باشد: حسابداری جزوء مشاغل پر استرس محسوب می شود، به گونه ای که درصد مبتلا شدن به افسردگی، مشکلات روحی و  روانی در بین حسابداران بسیار بالا می باشد. این مسئله به این دلیل است که آن‌ ها با امورات مالی یک شرکت سر وک ار دارند. حسابداران باید به قدری دقیق عمل کنند که حتی یک ریال هم به اشتباه جا به‌ جا نگردد و همه چیز بسیار دقیق و تحت کنترلشان صورت گیرد.

کلام آخر

در این بخش از مقاله به بررسی بهترین کتاب های حسابداری پرداختیم و تمام تلاش خود را کردیم که اطلاعات مختلفی را در زمینه حسابداری، در اختیارتان قرار دهیم. هم چنین از همه شما عزیزان تشکر می کنم که تا پایان مقاله همراه ما بودید و خواهشمندم نظرات خود را برایمان کامنت کنید.

3/5 - (2 امتیاز)

الهام عرب

الهام عرب هستم 25 ساله دارای مدرک کاردانی نرم افزار کامپیوتر و IELTS زبان انگلیسی و دارای 2 سال سابقه کار تخصصی در زمینه مقاله نویسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − دو =

دکمه بازگشت به بالا