نرم افزار

10 تا از بهترین نرم افزار حسابداری فروشگاهی 🛒【آپدیت1403】✅

بهترین نرم افزار فروشگاهی

امروزه بهترین نرم افزار حسابداری فروشگاهی جزو یک عضو جدا نشدنی در بسیاری از کسب و کار ها شده است که چه به صورت یک نرم افزار حسابداری شرکتی و چه به صورت بهترین نرم افزار حسابداری فروشگاهی است که در دسترس افراد قرار گرفته است . همین مورد موجب به وجود آمدن یک دغدغه در نزد صاحبان کسب و کار و مدیران مالی آن ها شده است و آن ها را ملزم به پیدا کردن بهترین نرم افزار حسابداری فروشگاهی و یا شرکت آن ها است .

در سایت حسابدارا قصد داریم شما را با بهترین نرم افزار حسابداری فروشگاهی آشنا کنیم ، نرم افزار هایی که در این مقاله معرفی خواهیم کرد نرم افزار هایی هستند که شهرت بیشتری را نسبت به نرم افزار های دیگر داشته باشند و مورد استفاده کاربران بیشتر قرار می گیرد .امروزه نزدیک به 400 نرم افزار حسابداری شرکتی و یا فروشگاهی در کشور وجود دارد که امکان معرفی همه آن ها به صورت تک به تک امکان ندارد . در این مقاله تلاش کرده ایم تا نرم افزار هایی که در حال حاضر کاربران بیشتری را دارند و شناخته شده تر هستند را به شما معرفی کنیم با ما همراه باشید.

آیا نیاز به مشاوره رایگان خرید نرم افزار حسابداری دارید؟ فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

برخی از مهم ترین مزایای نرم افزار حسابداری فروشگاهی در جدول زیر لیست شده است:

📋 جمع‌آوری اطلاعات مشتریان اطلاعات هر یک از مشتریان در پروفایل ‎های جداگانه‎ ای جمع آوری و ذخیره می‌شود.
💰 گزارش های مالی نرم افزار ها گزارش های مالی را به صورن مدام ارائه می دهد که در فروشگاه ها بسیار پرکاربرد می باشد.
❤️ موجودی فروشگاه موجودی کالاها در نرم افزار های حسابداری به صورت دقیق مشاهده می شوند.
🕒 ثبت اسناد مالی امکان ثبت اسناد مالی در نرم افزارهای حسابداری به صورت خودکار می باشد.
📜 محاسبه فاکتور ها با نرم افزار ها افراد امکان محاسبه صدور دقیق انواع فاکتورها را دارند.

نرم افزار حسابداری پرنس

نرم افزار حسابداری مغازه پرنس

نرم افزار حسابداری فروشگاهی پرنس، نرم افزاری کامل و جامع جهت انجام کلیه کارهای مالی،اتوماسیونی، تولیدی و انبارداری خرده فروشی هاست. نرم افزاری با رابط کاربری ساده و ظاهری کاربر پسند و درعین حال قدرتمند که پاسخگوی کامل نیازمندی های بخش حسابداری کسب و کار شماست.

امکانات حسابداری پرنس:

 • گروه گزارشات انبارداری
 • گروه هزینه و درآمد
 • گروه بانک و چک و صندوق
 • گروه گزارشات سرمایه ها
 • گروه پیش فاکتور و سفارشات
 • گروه معامله کالا
 • گروه گزارش دفاتر
 • گروه سیستم حقوق و دستمزد
 • گروه گزارشات زمانی کالا
 • گروه گزارشات تحلیل آماری
 • گروه اسناد حسابداری

امکانات پیشرفته پرنس:

 • صفحه ی فروش سریع (ویژه هایپرمارکت ها)
 • فروش اقساطی و چاپ دفترچه اقساط
 • ثبت فاکتور امانی بهمراه گزارشات
 • کارت خرید / تخفیف با قابلیت شارژ شدن خودکار و بر اساس فرمول بعد از هر خرید
  اشانتیون
 • اتصال به ترازوهای هوشمند و بارکدهای وزنی و پشتیبانی از بارکدهای تجمیعی (ته جمع)
 • اتصال به دستگاه کالر آی دی
 • عملیات انتقال انبار به انبار
 • تعیین خصوصیت کالا تا 5 خصوصیت و امکان تعریف فرمول محاسبه خصوصیت کالا
 • تعریف چندبارکد برای هر کالا
 • ترازنامه
 • نقطه سفارش کالا
 • تقسیم سود انباشه
 • مانیتور دوم
 • فرمول تولید (برای کارگاه های تولیدی)

امکانات جانبی پرنس:

 • پنل پیامک
 • سیستم قرعه کشی
 • امکانات تخفیفات دوره ای (درصدی و ریالی)
 • مکان اتصال پوز بانکی

از قابلیت های دیگر نرم افزار پرنس می توان به قابلیت “مدیریت مرکز و شعب” اشاره کرد. این ویژگی برای فروشگاه های زنجیره ای که دارای شعب مختلف در مناطق و یا شهرهای دیگر و مدیریت واحد هستند، کاربرد دارد. نرم افزار حسابداری فروشگاهی پرنس می تواند جایگزین مناسبی برای سایر نرم افزارهای حسابداری باشد، درصورتی که شما از نرم افزار حسابداری دیگری استفاده می کنید و قصد دارید نرم افزار پرنس را جایگزین آن نمایید، می توانید اطلاعات مربوط به مشتریان و کالاها را بصورت فایل Excel ذخیره و در نرم افزار پرنس بارگزاری نمایید.

شماره تلفن 5 رقمی: 02152339
همراه : 09903938204
آدرس وبسایت: pejvakafzar.com


نرم افزار حسابداری کسبه

بهترین نرم افزار حسابداری فروشگاهی

یکی از بهترین نرم افزار حسابداری فروشگاهی، نرم افزار حسابداری کسبه می باشد که امکان مدیریت مانده حساب اشخاص و مانده موجودی اجناس انبار را براحتی در اختیار شما قرار می دهد. با نرم افزار کسبه سریع و آسان می توانید فاکتور صادر نمایید که به طور خودکار مانده حساب اشخاص و موجودی انبار نیز بروز می شوند. گزارشگیری از حساب اشخاص و دریافت و پرداخت وجه نیز بسیار آسان انجام می شود. نسخه نمایشی این نرم افزار به صورت رایگان قابل دانلود است که قبل از خرید می توانید امکانات آنرا به طور کامل بررسی نمایید.

دانلود رایگان حسابداری کسبه

به طور خلاصه برای مدیریت حساب و کتاب فروشگاه، نرم افزار کسبه امکانات ذیل را در اختیار شما قرار می دهد.

 • صدور فاکتور خريد، فروش و مرجوعی
 • ثبت دريافت و پرداخت به صورت نقدي، چک، حواله، کارت، خرج کردن چک ها و …
 • نمودارها و گراف هاي گوناگون از بخشهای مختلف برنامه
 • تعریف کاربران با سطوح دسترسی متفاوت جهت امنیت اطلاعات مالی

نرم افزار حسابداری فروشگاهی هلو

نرم افزار حسابداری فروشگاهی هلو

نرم‌ افزار حسابداری فروشگاهی هلو که به‌ شکل کاملا حرفه ای برای انواع مختلف فروشگاه‌ های زنجیره ای طراحی شده، بر ساختار ثبت مشخصات محصول، انبارداری و صادر نمودن انواع مختلف فاکتور متمرکز شده است و با قابلیت کاربری درون شبکه ای، انجام سریع و بی‌ عیب و نقص حجم گسترده ای از عملیات حسابداری در فروشگاه را میسر می‌ کند.

مشاوره رایگان نرم افزار هلو

برخی از مزیت های نرم افزار حسابداری فروشگاهی هلو به شرح موارد ذیل می باشد که عبارت است از:

 • پایین آمدن درصد خطا و اشتباه: نمایش و انتقال خودکار مبلغ خرید بر روی پایانه های فروش امکان وقوع اشتباهات در زمان وارد نمودن مبلغ توسط اپراتور یا مشتریان را از میان خواهد برد.
 • افزایش سرعت اجرا عملیات گوناگون: نمایش سریع و خودکار مبلغ خرید بر روی تمامی پایانه های فروش فروشگاهی موجب بالا رفتن سرعت عملیات تراکنش ها و فرآیندهای خرید خواهد شد.
 • امکان محاسبه دقیق درصد سود و زیان: امکان گزارش‌ گیری و ارزیابی آخرین وضعیت مالی فروشگاه و مقایسه آن با عملکرد‌ سال های گذشته در برهه زمانی دلخواه به همراه نمودارهای گوناگون فقط از طریق چندین کلیک برای افراد فراهم است.

نرم افزار حسابداری فروشگاهی محک

نرم افزار حسابداری فروشگاهی محک

نرم افزار حسابداری محک، یکی از نرم افزار های حسابداری معروف در ایران می باشد که مورد توجه بسیاری از اصناف نیز قرار گرفته است. نرم افزار حسابداری محک، دو بسته متفاوت در قالب سری عمومی برای کسب و کارهای متوسط رو به پایین و سری تجاری را برای کسب و کارهای متوسط رو به بالا طراحی و به بازار عرضه کرده است.

دریافت دموی رایگان محک

در نرم افزار حسابداری فروشگاهی محک، نیازهای متفاوت و بسیاری پوشش داده شده است که از جمله آنها میتوان به عملیات فروش و صدور فاکتور، سیستم مدیریت حقوق و دستمزد، عملیات مالی و بازرگانی، مدیریت منابع، فرایندهای انبارگردانی و انبارداری، چاپ و تولید بارکد و … اشاره کرد.

نرم افزار حسابداری فروشگاهی دشت

یکی از بهترین نرم افزار حسابداری فروشگاهی نرم افزار حسابداری دشت همکاران سیستم می باشد که این نرم افزار را می توان به پر فروش ترین و یکی از معروف ترین نرم افزار های حسابداری ایرانی معرفی کرد که این نرم افزار حسابداری مانند راهکاران و سپیدار محصول شرکت راهکاران سیستم می باشد که یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان نرم افزار های ERP در ایران می باشد که با وجود گذشت کمتر از 10 سال از عرضه نرم افزار حسابداری سیستم به دلیل برندینگ خوب بازاریابی موفق و البته تکیه بر نام همکاران سیستم این نرم افزار توانسته است به پر فروش ترین و مطرح ترین نام در عرصه نرم افزار های حسابداری و مالی تبدیل شده است .

نرم افزار حسابداری فروشگاهی دشت نیز برای فروشگاه ها و خرده فروشی ها طراحی و عرضه شده اند و بسته به اختصاصی برخی از اصناف مانند سوپر مارکت ، طلا فروشی و آرایشی بهداشتی را در کنار خود دارد . از مهم ترین نکات که برای این نرم افزار می توانیم بگوییم که فرا گیری گسترده آن و سازگاری و امکان همگام سازی آن با بسیاری از نرم افزار های CRM  و ERP  می باشد که خروجی گزارش های نرم افزار سپیدار سیستم تقریبا قابل ارائه در همه جا می باشد و از این جهت دغدغه ای از این نظر نخواهید داشت .  سپیدار سیستم در حال حاضر توسط بخش بزرگی از شرکت‌ ها و فروشگاه‌ ها مورد استفاده قرار می ‌گیرد و از این حیث به‌ نوعی رکورد دار محسوب می‌ شود. سپیدار سیستم یک سال پشتیبانی و خدمات پس از فروش رایگان داشته و نصب و راه ‌اندازی آسانی دارد.

نرم افزار حسابداری فروشگاهی پارسیان

نرم افزار حسابداری پارسیان

یکی دیگر از بهترین نرم افزار حسابداری فروشگاهی نرم افزار حسابداری پارسیان می باشد که در سال 1383 در اصفهان تولید و عرضه شده است ، با این وجود که شرکت سازنده نرم افزار حسابداری آرین سیستم آن را مناسب برای فروشگاه ها و شرکت ها می داند اما با توجه به ویژگی هایی که این نرم افزار دارد آن را به عنوان یک نرم افزار حسابداری فروشگاهی می شناسند .

این نرم افزار حسابداری فروشگاهی در 4 نسخه ساده ، ویژه ، پیشرفته و جامع تولید و ارائه شده است که هر کدام از آن ها بر اساس نیاز های بخشی از کاربران طراحی شده است که این نرم افزار مجهز به زیر سیستم های حسابداری ، انبار داری ، خرید و فروش ، حقوق و دستمزد و پخش مویرگی می باشد .

این نرم افزار حسابداری فروشگاهی پارسیان یک سری نسخه های اختصاصی برای برخی از اصناف تولید و ارائه کرده است که از جمله آن ها را می توان به رستوران، سوپرمارکت، آتلیه عکاسی، خیریه و سنگ فروشی اشاره کرد که هر کدام از این نسخه ها امکاناتی را بر حسب ویژگی های اختصاصی آن صنف با خود همراه دارند .

بیشتر بخوانید: بهترین نرم افزار حسابداری

نرم افزار حسابداری فروشگاهی پارمیس

نرم افزار حسابداری پارمیس

یکی دیگر از بهترین نرم افزار حسابداری فروشگاهی نرم افزار حسابداری پارمیس می باشد که بیشتر با نسخه موبایلی خود شهرت دارد اپلیکیشن کاربردی و رایگانی یکی از محبوب ترین نرم افزار های حسابداری شخصی ایرانی می باشد اما این نرم افزار محصول شرکت فناوری اطلاعات پارمیس می باشد که از سال 1383 آغاز به کار خود کرده است که این شرکت چند راه کار برای حسابداری شرکت ها و کسب و کار های خود ارائه کرده است که نرم افزار حسابداری پارمیس پرو مخصوص کسب و کار های متوسط و کوچم می باشد و پارمیس استار مخصوص کسب و کار های بزرگ و سازمان ها و نرم افزار حسابداری پارمیس 360 ابری برای کسب و کار های کوچک می باشد .

این نرم افزار حسابداری فروشگاهی در میان حسابداران قدیمی چندان شناخته شده نمی باشد که این موضوع به دلیل شیوه کاری این نرم افزار می باشد . نرم افزار حسابداری پارمیس بیشتر برای کسانی می باشد که آشنایی کمتری با حسابداری دارند و شاید برای حسابداران با تجربه و قدیمی که شیوه کار با نرم افزار های حسابداری قدیمی تر عادت کردند نرم افزار جذابی نمی باشد .

نرم افزار حسابداری پارمیس پرو در چهار سری «فروشگاهی»، «شرکتی»، «تولیدی» و «جامع» عرضه می ‌شود که قابلیت نصب زیر سیستم های حسابداری مالی انبار»، «بازرگانی»، «بازرگانی خارجی»، «خزانه»، «فروشگاه اینترنتی»، «CRM»، «تولید و بهای تمام‌شده»، «حقوق و دستمزد» و 7 زیرسیستم کاربردی دیگر است.

نرم افزار حسابداری فروشگاهی گیلاس

نرم افزار حسابداری گیلاس 

یکی دیگر از بهترین نرم افزار حسابداری فروشگاهی نرم افزار حسابداری گیلاس می باشد که با هدف مدیریت درآمد ها و هزینه ها توسط وب سایت شنبه طراحی و برنامه نویسی شده است ، علاوه بر محاسبه در آمد ها و هزینه ها امکان ثبت و یادآوری چک های دریافتی و پرداختی را نیز دارا می باشند .

این شرکت داده پردازان گیلاس شما فعالیت تخصصی خود را در زمینه طراحی وب سایت از سال 1388 آغازه کرده است و در طی این سال ها به صورت تخصصی در زمینه های طراحی و توسعه انواع وب سایت های پویا بوده است .  هم اکنون فعالیت شرکت گیلاس در حوزه طراحی وب سایت های حرفه ای با کدهای دست نویس و پنل اختصاصی مبتنی بر جدیدترین تکنولوژی ها و فریم ورک های عرصه فناوری اطلاعات و طراحی اپلیکیشن های موبایل در تمام پلت فرم های گوشی های همراه و اجرای ساختار های پایه برای ایده های مختلف ازصفر تا صد می باشد.

نرم افزار حسابداری فروشگاهی فانوس

نرم افزار حسابداری فانوس

یکی دیگر از بهترین نرم افزار حسابداری فروشگاهی ، نرم افزار حسابداری فروشگاهی فانوس می باشد که این نرم افزار بسیار زیبا و کاربردی می باشد که برای فروشگاه های کوچک و متوسط با هر زمینه کاری برای افراد مناسب می باشد . در این نرم افزار حسابداری سعی شده که با استفاده از متد های به روز و با رعایت سادگی ، قابلیت های کم نظیری برای کاربران فراهم شود و کاربران بتوانند با داشتن حداقل دانش حسابداری امور مربوطه را انجام دهند.

برخی از ویژگی های برجسته نرم افزار:

  • امکان تعریف واحدهای اندازه گیری و دسته بندی کالاها
  • امکان تعریف کالا و مدیریت انبار
  • امکان انتخاب و تعریف تصویر برای محصولات
  • امکان مشاهده تعداد فروش رفته هر کالا به تفکیک
  • امکان تولید و چاپ بارکد برای کالاها بصورت تکی و کلی
  • تولید بارکد بصورت اتوماتیک و تصادفی
  • تولید بارکد برای کالاها بر اساس تعداد موجودی هر کالا
  • ثبت و چاپ فاکتورهای خرید و فروش
  • ثبت سریع کالاها در فاکتورهای فروش توسط بار کد خوان
  • امکان چاپ فاکتورها در سایز A4 و A5 و فیش پرینتر 8 سانتی متری
  • امکان چاپ فاکتورها توسط فیش پرینتر
  • امکان چاپ سریع فاکتور بدون پیش نمایش

نرم افزار حسابداری فروشگاهی رافع

نرم افزار حسابداری رافع

یکی دیگر از بهترین نرم افزار حسابداری فروشگاهی نرم افزار حسابداری رافع می باشد که از شرکت تدبیر رایانه آسیا می باشد که از سال 1381 کار خود را آغاز کرده است که این نرم افزار در سه نسخه اصناف، رافع 8 و رافع ویژه نسخه 2  تولید و عرضه شده است ، نرم افزار حسابداری رافع اصناف مناسب خرده فروشی می باشد و یک نرم افزار حسابداری فروشگاهی می باشد این نرم افزار حسابداری رافع 8 نیز مناسب شرکت های متوسط و رافع ویژه نسخه 2 برای سازمان ها و شرکت های بزرگ طراحی شده اند .

نرم افزار حسابداری رافع ویژه در بسته های بازرگانی ، تولیدی، پیمانکاری و پخش مویرگی ساخته و عرضه می شود و همچنین این نرم افزار مجهز به زیر سیستم های مالی ، خرید و فروش ، انبار داری ، خرانه داری و اموال و دارایی می باشد ، نرم افزار حسابداری فروشگاهی نیز به زیر سیستم های خرید و فروش خزانه داری و انبار داری است . هر کدام از سه نرم افزار های حسابداری می توانند پاسخگوی نیاز کاربران مورد نظر خود می باشند که این نرم افزار ها دارای یک سال گارانتی رایگان می باشد و دموی آن ها نیز از وی سایت در دسترس است .
بیشتر بخوانید: نرم افزار حسابداری برای مغازه

نرم افزار حسابداری فروشگاهی میزان

نرم افزار حسابداری میزان 

یکی دیگر از بهترین نرم افزار حسابداری فروشگاهی ، نرم افزار حسابداری میزان می باشد که با توجه به نیاز های متفاوت فروشگاه های مختلف در این حوزه احتیاج به نرم افزار متفاوت تری می باشد که مهم ترین تفاوت عدم آشنایی کاربران نرم افزار فروشگاه ها به فن مالی و حسابداری می باشد به همین دلیل نرم افزار فروشگاهی میزان با تحلیل فرآیند های فروشگاه های مختلف وارد بازار شده است .

صدور چنین فاکتور ها همزمان توسط یک کاربرد ، کارکرد با تمامی دستگاه های بارکد خوان اتصال به صندوق های   POS فروشگاهی‌، اتصال به دستگاه کارت خوان بانک‌، ثبت اطلاعات با کمترین عملیات کاربری‌، کارکرد با چاپگرهای حرارتی (فیش پرینتر های فروشگاهی)، همخوانی با ترازوهای دیجیتالی و … مواردی هستند که در نرم  افزار فروشگاهی میزان پیاده شده ‌است.

مهم ترین ویژگی های که در فروشگاه ها مورد توجه قرار می گیرد دو آیتم جلوگیری از اشتباهات کاربری دو ورود اطلاعات و ثبت فاکتور های فروش با بالاترین سرعت ممکن و با توجه به وجود ساعت های ترافیک کاری (پیک کاری فروشگاه) توسط کاربران است که در این نرم افزار به بهترین نحو پیاده سازی شده‌است.

یکی از مواردی که در فروشگاه ‌ها ممکن است روی دهد،  ثبت فاکتور فروش با عملیات ناموفق کارتخوان بانکی می‌باشد، در نرم افزار صندوق فروشگاهی میزان این امکان وجود دارد که پس از تراکنش موفق کارتخوان فاکتور فروش ذخیره و چاپ شود تا کاربر را متوجه ناموفق بودن عملیات نماید.

نرم افزار حسابداری فروشگاهی شایگان سیستم

نرم افزار حسابداری شایگان سیستم

از دیگر نرم افزار های حسابداری که جزو بهترین نرم افزار حسابداری فروشگاهی می باشد نرم افزار حسابداری شایگان سیستم می باشد که یکی از قدیمی ترین نرم افزار های حسابداری ایران می باشد که نسخه های اولیه آن از اوایل دهه 70 روانه بازار شده است که این نرم افزار حسابداری شایگان سیستم که با نام حسابگر در بازار عرضه می شود دارای امکانات یکپارچه حسابداری ، انبارداری، خرید و فروش، دریافت و پرداخت، مرکز هزینه، دفتر چک، دفتر قسط و… است.

این نرم افزار حسابداری بسته های نرم افزاری متنوعی را ارائه کرده است که از جمله آن ها را می توان به حسابگر های صنعتی ، حسابگر بازرگانی ، حسابگر ویژه پخش ، حسابداری اموال و حقوق پرسنل و دستمزد اشاره کرد ، این نرم افزار حسابداری شایگان سیستم قابلیت تعریف تا 10 سطح را دارا بوده و می تواند گزارش های متنوعی را در اختیار اپراتور ها قرار داده است .

برای اطلاع بیشتر از بهترین نرم افزار حسابداری موبایل می توانید به سایت حسابدارا مراجعه فرمایید .

نرم افزار حسابداری فروشگاهی فرداد

نرم افزار حسابداری فرداد

از دیگر بهترین نرم افزار حسابداری فروشگاهی نرم افزار حسابداری فرداد می باشد که محصول اختصاصی آرین سیستم برای کسب و کار های کوچک و متوسط می باشد که این نرم افزار تازه وارد در سال 96 روانه بازار شده است که البته به پشتوانه آرین سیستم به سرعت توانست جای خود را در میان نرم افزار های حسابداری شرکتی تثبیت کند .

از ویژگی این نرم افزار نصب و آموزش کاملا رایگان آن می باشد که این مسئله برای شرکت های کوچک اهمیت بسیار را دارد که نرم افزار حسابداری شرکتی فرداد دارای 4 بسته نرم افزار حسابداری تولیدی ، حسابداری خدماتی  ، حسابداری پیمانکاری و حسابداری بازرگانی می باشد .

کلام آخر

از این که ما را تا آخر مقاله بهترین نرم افزار حسابداری فروشگاهی همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید.

در هنگام خرید نرم افزار حسابداری فروشگاهی به چه نکاتی دقت کنیم؟

قطعا یک نرم افزار حسابداری فروشگاهی باید پاسخگوی تمامی نیازهای یک کسب و کار فروشگاهی باشد. در هنگام خرید نرم افزار فروشگاهی حتما به این نکات توجه کنید:

 1. کاربری ساده
 2. ارائه گزارشات در فاکتور ها
 3. امکان دسته بندی محصولات
 4. قابلیت اتصال به انبار

بهترین نرم افزار حسابداری فروشگاهی کدام است؟

انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری فروشگاهی کار بسیار سختی است و باید نرم افزار ها را از جوانب متعددی مورد بررسی قرار داد. ما در این مقاله 10 تا از بهترین نرم افزار های فروشگاهی را معرفی کرده ایم. در ادامه با حسابدارا همراه باشید.

4.2/5 - (19 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 6 =

دکمه بازگشت به بالا