آموزش

10 تا از بهترین منابع کنکور ارشد حسابداری ⭐【آپدیت1403】✅

در این بخش از مقاله قصد داریم به توضیح بهترین منابع کنکور ارشد حسابداری بپردازیم. پس از آزمون کنکور کارشناسی حسابداری و گذراندن دوره تحصیلی کارشناسی حسابداری، نوبت به آزمون کنکور ارشد حسابداری می رسد که این آزمون از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است و افراد می توانند با تمرکز بر منابع کنکور ارشد حسابداری و مطالعه مهم ترین کتب، به کسب رتبه های بالا امیدوار باشند. در ادامه مقاله به معرفی بهترین منابع کنکور ارشد می پردازیم و خواهشمندم تا پایان مقاله حسابدارا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: بهترین کتاب های حسابداری

چگونه می توان برای کنکور ارشد حسابداری برنامه ریزی کرد؟

هر یک از دانشجویان وظیفه دارند برای شرکت در کنکور ارشد حسابداری مجموعه ای گسترده از دروس تخصصی و عمومی رشته حسابداری را مطالعه کنند. تمامی واحدهای درسی در گرایش های مختلف رشته ارشد حسابداری دارای ضریب می باشند، چرا که برای کسب موفقیت در کنکور ارشد حسابداری و کسب رتبه بالا می بایست تمامی دروس را به طور دقیق مطالعه کنید و در پایان هر شرکت کننده ای که رتبه بالاتری را بدست آورد، می تواند وارد دانشگاه معتبرتری شود.

با درنظر گرفتن حجم بالای دروس کنکور و فراوانی منابع و کتاب های درسی، هر یک از دانشجویان می بایست برنامه ریزی درستی جهت مطالعه هر یک از دروس کنکور ارشد حسابداری داشته باشند. تعداد دقیق ساعات و زمان مطالعه برای هر کس می بایست بر اساس سبک زندگی آن فرد باشد، در نتیجه در این زمینه هر شخصی می بایست با درنظر گرفتن توانایی و عادت های مطالعه خود اقدام کند.

چگونه می توان برای کنکور ارشد حسابداری برنامه ریزی کرد؟

اگر فردی قصد داشته باشد که 5 فصل از یک درس را مطالعه کند، باید به گونه ای برنامه ریزی کند که در طول 2 روز تمامی پنج فصل را مطالعه کرده باشد. به عنوان مثال این گونه می توان گفت که یک روز درس حسابداری مالی، آمار و ریاضی را دقیق بخوانید و در روز بعد زبان تخصصی، حسابداری صنعتی و حسابرسی را مطالعه کنید. به این طریق می توانید هر دو روز تمامی دروس کنکور ارشد حسابداری را مطالعه کنید و از مطالعه یک درس نیز خسته نخواهید شد.

فردی که قصد دارد در کنکور ارشد حسابداری شرکت کند باید هدف خود را از شرکت در این آزمون بداند و تمامی توانایی ها و مهارت های خود را بررسی کرده باشد. این فرد موظف است در شروع کار تمامی مطالب و دروس را بخواند و در قدم بعدی به سراغ حل تمرینات و نمونه سوالات برود. تمامی مثال ها و تمرینات درسی باید حل شوند و در صورتی که مشکلی در حل مسائل مختلف داشتید، از طریق حل تشریحی آن ها به رفع اشکال خود بپردازید.

چه تفاوتی میان کنکور ارشد حسابداری و حسابرسی وجود دارد؟

مقایسه کنکور ارشد حسابداری و حسابرسی تقریبا برای اکثر متقاضیان و شرکت کنندگان کنکور جای سوال می باشد. هم چنین این مسئله که حسابداری و حسابرسی در مقطع ارشد چگونه پروسه خود را طی می کند و در پایان تخصص های مختلفی را کسب می کند، از جمله مباحثی است که در ذهن داوطلبان سردرگم بین این دو گرایش، مطرح می گردد.

چه تفاوتی میان کنکور ارشد حسابداری و حسابرسی وجود دارد؟

وظیفه اصلی یک حسابدار، گردآوری داده ها و اطلاعات مالی و حسابداری، تهیه و تنظیم هر یک از صورت های مالی، ارائه گزارش های مالی و محاسبه هر گونه جریان نقدینگی و اعتباری می باشد. وظیفه اصلی یک حسابرس، رسیدگی، ارزیابی و بررسی صحت و سلامت کلیه فعالیت های یک حسابدار می باشد. واحدهای درسی در هر دوره از ارشد حسابرسی با دوره ارشد حسابداری، دارای یک سری تفاوت ها و اشتراکات می باشند. درس های مشترک جبرانی کارشناسی ارشد حسابداری و حسابرسی عبارت است از: حسابداری میانه 2 و حسابرسی 2

دیگر دروس جبرانی دارای هیچ گونه وجه اشتراکی نمی باشند. تفاوت واحدهای درسی ارشد حسابرسی با ارشد حسابداری، دروس حسابرسی 1 و حسابداری میانه 1 می باشد. در شرایطی که دورس جبرانی ارشد حسابداری، حسابداری صنعتی 3 و حسابداری پیشرفته 2 می باشد. همواره در طول تحصیل در ارشد حسابرسی و حسابداری، تفاوت های فراوانی وجود دارد.

بهترین منابع کنکور ارشد حسابداری کدامند؟

با توجه به موارد ذکر شده توانستیم یک سری اطلاعات مفید درباره اهمیت شرکت در کنکور ارشد حسابداری و تفاوت های کنکور ارشد حسابداری و حسابرسی در اختیارتان قرار دهیم. اکنون این سوال مطرح است که بهترین منابع کنکور ارشد حسابداری کدامند؟ برای یافتن پاسخ این سوال می توانید از مشاوران تحصیلی کمک بگیرید، سایت های معتبر آموزشی را جستجو کنید و هم چنین مقاله ذیل را مطالعه بفرمائید تا بتوانید اطلاعات لازم را کسب کنید.

بهترین منابع کنکور ارشد حسابداری کدامند؟

زبان عمومی و تخصصی انگلیسی

زبان عمومی و تخصصی انگلیسی

زبان انگلیسی یکی از دروس مهمی می باشد که هر گونه پاسخ درست به سوالات زبان انگلیسی می تواند در رتبه کنکور بسیار تاثیرگذار گذار باشد. در کنکور ارشد حسابداری از 2 درس زبان عمومی و تخصصی حسابداری مجموعا 30 سوال وجود دارد که هر کدام دارای یک سری کتب مهم می باشند و می توان با مطالعه این کتاب ها، رتبه برتر را بدست آورد. برخی از این کتاب ها عبارتند از:

 • کتاب زبان تخصصی حسابداری 1 تالیف شده توسط ویدا مجتهدزاده و انتشارات دانشگاه پیام نور
 • کتاب گرامر کاربردی زبان انگلیسی تالیف شده توسط شهاب اناری و همکاران از انتشارات مبتکران
 • کتاب مجموعه سوالات کارشناسی ارشد زبان عمومی از انتشارات سازمان سنجش و آموزش کشور
 • کتاب انگلیسی برای دانشجویان رشته حسابداری (English for the students of accounting) تالیف شده توسط داود قوامی و انتشارات سمت

حسابداری صنعتی

حسابداری صنعتی

حسابداری صنعتی یکی دیگر از دروس تخصصی رشته حسابداری می باشد که در تعیین رتبه نقش بسزایی را ایفا می کند. از این درس 25 تست در کنکور ارشد جسابداری می آید که برای بالارفتن درصد پاسخ صحیح به سوالات، یک سری کتب کمکی توسط اساتید ذبده طراحی شده است که هر یک بسیار مهم می باشند. از جمله آن ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • حسابداری صنعتی 2 تالیف شده توسط دکتر فرشید اسکندری
 • کتاب حسابداری صنعتی 1 تالیف شده توسط دکتر ترمه عثمانی
 • کتاب حسابداری صنعتی 1 تالیف شده توسط دکتر فرشید اسکندری
 • کتاب حسابداری صنعتی 1 و 2 تالیف شده توسط دکتر صفار فرج زاده صفار
 • کتاب مروری جامع بر حسابداری صنعتی تالیف شده توسط دکتر نوروش و همکاران از انتشارات نگاه دانش

حسابداری مالی

حسابداری مالی

حسابداری مالی از دیگر دروس مهم حسابداری مالی می باشد که دارای 25 تست در آزمون کنکور ارشد حسابداری می باشد. برخی از کتب حسابداری مالی عبارت است از:

 • کتاب صورت‌ های مالی تلفیقی تالیف شده توسط دکتر تاری وردی از انتشارات ترمه
 • کتاب راهنمای کاربردی کلیه استانداردهای حسابداری از سوی سازمان حسابرسی
 • کتاب حسابداری پیشرفته 1 تالیف شده توسط دکتر صفر زاده از سوی سازمان حسابرسی
 • کتاب حسابداری میانه 1 و 2 تالیف شده توسط دکتر موسی بزرگ اصل از سوی انتشارات سازمان حسابرسی

ریاضی و آمار

ریاضی و آمار

برای واحد درسی ریاضی و آمار 30 تست وجود دارد و مهم ترین کتب این واحد درسی عبارت است از: کتاب ریاضیات و کاربرد آن در مدیریت و کتاب ریاضیات پایه و کاربردی تالیف شده توسط محمد فاریابی باسمنج و اکبر عالم تبریز از سوی انتشارات اشراقی، کتاب صفار و آمار و کاربرد آن در مدیریت در دو جلد 1 و 2 تالیف شده توسط عادل آذر، منصور مؤمنی و سعید جعفری از سوی انتشارات سمت.

حسابرسی

حسابرسی

درس حسابرسی در بین تمامی دروس حسابداری به عنوان تنها واحد درسی می باشد که در آن هیچ گونه محاسبات ریاضی وجود ندارد، در نتیجه به عنوان راحت ترین درس حسابداری محسوب می شود. برخی از کتب حسابرسی عبارت است از:

 • کتاب استانداردهای حسابرسی
 • کتاب حسابرسی 1 و 2 تالیف شده توسط دکتر فرشید اسکندری
 • کتاب مروری جامع بر حسابرسی تالیف شده توسط دکتر نوروش و همکاران از انتشارات نگاه دانش

شرکت در کنکور ارشد حسابداری چه اهمیتی دارد؟

شرکت در کنکور ارشد حسابداری یکی از سرنوشت سازترین اقداماتی است که در زندگی هر فردی می تواند تاثیرگذار باشد. به همین دلیل هر یک از داوطلبان می بایست نسبت به رشته انتخابی خود آگاهی کاملی داشته باشند. خوشبختانه یکی از معضلات اصلی دانشجویان برطرف شده است و در سرتاسر کشور مراکز مشاوره کنکور متعددی وجود دارد که هر یک از اساتید برجسته به معرفی رشته های دانشگاهی در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد می پردازند تا امکان انتخاب راحت تر رشته دانشگاهی را برای همه افراد فراهم کنند.

همان گونه که بسیاری از افراد جامعه مطلع هستند، تعداد کثیری از متقاضیان کنکور در مقطع کارشناسی ارشد رو به سمت رشته های انسانی می آورند مانند: رشته حسابداری، رشته مدیریت مالی، رشته روان شناسی، رشته حقوق و … اما در این بین تعد شرکت کنندگان کنکور ارشد حسابداری بیشتر است، چرا که دارای بازار کار داغ تری می باشد. به طور معمول حسابداران به بررسی و ارزیابی حساب های مالی، تقسیم بندی بودجه و ارائه گزارش های متنوع از معاملات مالی و صورت حساب های حسابداری در سازمان ها می پردازند.

رشته حسابداری در جامعه کنونی بسیار پرکاربرد می باشد و حتی بسیاری از افرادی که رشته های دیگری را انتخاب کرده اند و فارغ التحصیل شده اند و موفق نشده اند شغل مناسبی را پیدا کنند، در کلاس های آزاد این رشته در آموزشگاه های حسابداری در سرتاسر کشور حضور پیدا کرده اند تا بتوانند وارد بازار کار درخور و مناسبی شوند. کلیه افرادی که در رشته حسابداری به صورت پیشرفته تحصیل کرده اند، این شرایط برایشان فراهم است که در موقعیت های شغلی بهتر، حتی استخدامی با مزیت های قابل توجه مشغول به فعالیت شوند.

شرکت در کنکور ارشد حسابداری چه اهمیتی دارد؟

مهارت های موردنیاز جهت ورود به مقطع ارشد رشته حسابداری، تقاوت چندان زیادی با مقطع کارشناسی ندارد. تمامی داوطلبان می بایست یک سری مهارت ها و روحیاتی مثل کار با نرم افزارهای کامپیوتری، آشنایی با ادبیات فارسی با هدف ارائه گزارشات متنوع، داشتن صبر و تحمل بالا، توانایی نشستن بلند مدت پشت میز، توانایی تجزیه و تحلیل و حافظه قوی را برخوردار باشند. در هر کسب و کاری، وضعیت مالی شرکت اعم از وجوه نقدی، غیر نقدی، سود یا زیان بر عهده حسابدار می باشد. بنابر یک سری دلایل افراد به سمت ارشد حسابداری می روند که عبارت است از:

 • شرایط منسب تر و درآمد بالاتر در بازار کار
 • به تعویق انداختن خدمت سربازی از طریق معافیت تحصیلی
 • اخذ پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور به شکل بورسیه
 • علاقه مند به تحصیل و آموزش در حوزه رشته حسابداری، کمال گرایی و تمایل به اخذ مدرک دکتری
 • بهبود شرایط کسب و کار به ویژه برای افرادی که به استخدام یک شرکت، سازمان دولتی یا خصوصی درآمده اند
 • بالا بردن سطح کیفیت مدرک لیسانس که ممکن است از دانشگاه های ناشناخته یا کیفیت پایین اخذ شده باشد

مطلب پیشنهادی: بهترین دانشگاه برای ارشد حسابداری

راه های کسب موفقیت در کنکور ارشد حسابداری

اهداف خود را طبقه بندی کنید: هر یک از متقاضیان باید برنامه منظمی را تنظیم کنند و مشخص کنند که کدام درس برای مطالعه چقدر زمان می برد. البته نیاز است توجه کنید که کدام درس سخت تر و کدام درس آسان تر می باشد و این که هر درس چه ضریبی در کنکور ارشد حسابداری حسابداری دارد. فرصت های مهمی را که نیاز دارید تا به اهداف خود جامه عمل بپوشانید را مشخص کنید تا در پایان معلوم شود چقدر وقت در هر روز یا هفته می بایست به آن مسئله اختصاص دهید.

قبل از هر چیزی باید به طور دقیق اهداف خود را مشخص کنید: کسی می تواند در کنکور ارشد حسابداری موفق شود که برای تانیه ها، دقیقه ها و ساعت های خود برنامه ریزی دقیقی کند. برای شروع کار می بایست کلیه اهداف را به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم کنید، به عنوان مثال: اهداف بلند مدت، یادگیری تمامی منابع کنکور و اهداف کوتاه مدت، مطالعه چندین فصل از درس در یک برهه زمانی تعیین شده. در واقع این گونه می توان گفت که هدف کوتاه مدت بخشی از هدف بلند مدت می باشد.

هر یک از افراد باید برنامه خود را مطابق با توانمندی هایشان تنظیم کنند: برنامه ای که از سوی افراد تنظیم می شود، باید متناسب با توانشان باشد، در نتیجه هر فرد باید مطابق با طاقت و توان جسمی و روحی خود، برنامه دقیقی را طرح ریزی و اجرا کند و از حد تعادل دور نشود. تمامی برنامه ها را باید بین تفریح، مطالعه، عبادت، خرید، ورزش و … تقسیم بندی نمود.

سعی کنید اهداف را اولویت بندی کنید: یک سری از کارهایی که قصد دارید انجام دهید را بر اساس اولویت و میزان ضروریت و اهمیت تقسیم بندی کنید. بهترین فرصت ها و اوقات را برای مهم ترین کارها رزرو کنید. در این شرایط، اگر وقت کمی در اختیار داشته باشید و یا به هر علت نتوانید به تمامی اهداف و کارهایتان برسید، این اطمینان خاطر را دارید که اهداف و برنامه های اصلی را انجام داده اید.

راه های کسب موفقیت در کنکور ارشد حسابداری

لیستی از منابع مهم را تهیه کنید: هر یک از منابع کارشناسی ارشد، معمولا دچار تغییر و تحول می شوند و مانند منابع کنکور کارشناسی همواره ثابت نیست. همچنین مواد امتحانی (منابع کتبی که مرتبط با مواد امتحانی می باشد)، پیش تر تصویب شده اند و به طور ثابت هستند. تهیه لیست دقیقی از منابع کارشناسی ارشد با درنظر گرفتن رشته خود، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

استعداد خود را در یک سری از دروس کشف کنید: معمولا تمامی افراد در یک سری از دروس خاص دارای استعداد می باشند، در نتیجه می توانند آن را تقویت کنند و به حداکثر موفقیت برسانند. در این شرایط است که افراد می توانند به قبولی در کنکور ارشد حسابداری امیدوار باشند.

سوالات کنکور ارشد حسابداری سال گذشته را بررسی کنید: کاری که واجب است انجام دهید این است که سوالات کنکور ارشد سال های پیشین را تهیه کنید و در دوره های مرور و بررسی که در برنامه تحصیلی خود دارید، هر یک را با دقت مطالعه بفرمائید. صدرصد تعدادی از سوالات مثل سال های گذشته خواهند بود و این که به طور دقیق واضح می شود که کدام فصول مهم تر از فصول دیگر می باشند و می توانید در برنامه ریزی زمانی بر روی این فصل ها وقت بیشتری را صرف کنید.

با افراد موفق و رتبه بالا در آزمون های گذشته مشورت کنید: شرایطی که برای تمامی متقاضیان کنکوری فراهم است این می باشد که از کلیه اشخاصی که تازه قبول شده اند و این آزمون سراسری را با موفقیت طی کرده اند یا از اساتید رشته حسابداری و یا مشاوران دانشگاه به عنوان پشتیبان کمک بگیرید.

استرس فراموش کردن مطالب کنکور را نداشته باشید: با توجه به این که منابع کارشناسی ارشد زیاد هستند، بسیاری از افراد این دغدغه را دارند که متونی را که مطالعه کرده اند، فراموش کنند و همین مسئله به آن ها این استرس و اضطراب را می دهد، احساسی که متناسب با واقعیت نمی باشد و در زمان مواجهه شدن با آزمون های آزمایشی کنکور حسابداری خواهید دید که تمام مطالب در ذهن تان مرور می شود.

کلام آخر

در این بخش از مقاله به توضیح بهترین منابع کنکور ارشد حسابداری پرداختیم و تمام تلاش خود را کردیم که یک سری اطلاعات مهم درباره راه های کسب موفقیت در کنکور ارشد حسابداری و برنامه ریزی برای این آزمون در اختیارتان قرار دهیم. همچنین تشکر می کنم از همه شما عزیزان که تا پایان مقاله همراه ما بودید و خواهشمندم نظرات خود را برایمان کامنت کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

elham

الهام عرب هستم 25 ساله دارای مدرک کاردانی نرم افزار کامپیوتر و IELTS زبان انگلیسی و دارای 2 سال سابقه کار تخصصی در زمینه مقاله نویسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا