آموزش

10 تا از بهترین دانشگاه برای ارشد حسابداری ⭐【آپدیت1403】✅

در این مقاله یک سری توضیحات درباره بهترین دانشگاه برای ارشد حسابداری در اختیارتان قرار می دهیم. در حال حاضر تعداد کثیری از دانشجویان حسابداری پس از گذراندن دوره کارشناسی و اخذ مدرک این مقطع، به فکر ورود به دوره کارشناسی ارشد حسابداری هستند و در تلاشند که مدرک این مقطع را نیز کسب کنند. دانشگاه های مختلفی دوره کارشناسی ارشد حسابداری را برگزار می کنند که هر یک دارای تفاوت هایی از لحاظ ساختاری هستند. در ادامه مقاله توضیحات بیشتری را ارائه می کنیم و خواهشمندم تا پایان مقاله حسابدارا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: بهترین دانشگاه های حسابداری ایران

عوامل مهم در انتخاب دانشگاه مقطع کارشناسی ارشد حسابداری

جهت اولویت بندی دانشگاه ها در انتخاب رشته ارشد حسابداری می بایست یک سری عوامل را درنظر داشت که عبارت است از:

گرایش های ارشد حسابداری: اولویت بندی دانشگاه ها متناسب با گرایشی که خواهان آن هستیم، کاملا متفاوت می باشد.  گاهی ممکن است شرایطی پیش آید که در یک دانشگاه گرایش کدنظر وجود نداشته باشد و یا این که یک دانشگاه درجه دوم به عنوان بهترین دانشگاه در یک گرایش خاص باشد.

اپلای کردن در اولویت بندی انتخاب رشته ارشد حسابداری: جهت اپلای کردن می بایست دانشگاه های معتبر و شناخته شده را در اولویت های اول خود قرار دهید. دانشگاه های غیر معتبر و درجه پایین افراد را چندین برابر جهت اپلای کردن عقب می اندازد.

بالابردن سطح علم و دانش شخصی با ورود به ارشد حسابداری: یقینا اکثر دانشجویان و علاقه مندان به رشته حسابداری، به افزایش توان علمی و بار علمی خود بسیار توجه می کنند. حتی آن دسته از افراد مطلع هستند که با در اختیار داشتن مدرک ارشد حسابداری، هیچ گونه تغییری در شرایط بازار کار و یا دیگر چیزها برای آن ها ایجاد نمی شود و تنها به علت افزایش بار علمی خود و راضی نگه داشتن نفس خود به یادگیری بهتر و بیشتر، وارد دانشگاه می شوند و در دوره ارشد حسابداری شرکت می کنند.

تمامی افراد باید توجه داشته باشند که حتماً دانشگاه هایی را انتخاب کنند که دارای امکانات بسیار زیاد پژوهشی می باشند و آن ها را در اولویت بندی انتخاب رشته خود در بالاترین موقعیت قرار دهند.

عوامل مهم در انتخاب دانشگاه مقطع کارشناسی ارشد حسابداری

دریافت مدارک معتبر علمی: بسیار از اشخاص در محیط اطراف ما وجود دارند که فقط تمایل دارند مدرک دانشگاهی را دریافت کنند و دیگر برایشان مهم نیست که چقدر به بار علمیشان اضافه می شود. در نتیجه طبیعی است که هر چقدر در دانشگاهی راحت تر و با اساتید آموزشی آسان گیرتر کار کنند، به این هدف خود زودتر می رسند. به همین دلیل باید دانشگاه هایی با سطح پایین تر علمی را در اولویت خود قرار دهند.

تمایل به ادامه تحصیل پس از اخذ مدرک کارشناسی ارشد حسابداری: بعضی از افراد جهت ادامه تحصیل در مقطع دکترای حسابداری، دارای انگیزه بسیار زیادی می باشند. این قبیل افراد بدون شک جهت این که بتوانند ورود خود به دوره دکترا را قطعی کنند، می بایست وارد دانشگاه هایی شوند که هم دوره کارشناسی ارشد دارند و هم دوره دکترا. از سوی دیگر اعتبار دانشگاه نیز جهت ادامه تحصیل بسیار مهم می باشد.

ورود به بازار کار پس از اخذ مدرک کارشناسی ارشد حسابداری: متاسفانه در کشور ما ورود به بازار کار و مشغول شدن در یک حرفه، چندان ارتباطی با دانشگاهی که در آن تحصیل می کنید، ندارد. ولی به این نکته توجه کنید که باشید که فردی که مسئول استخدام شما است، به نوعی با درنظر گرفتن نوع دانشگاه شما، یک تصوری درباره شما در ذهنش ایجاد می شود.

بهترین دانشگاه برای ارشد حسابداری کدام است؟

با توجه به موارد ذکر شده توانستیم یک سری اطلاعات مهم را درباره موارد مهم در انتخاب دانشگاه مقطع کارشناسی ارشد حسابداری در اختیارتان قرار دهیم. اکنون ممکن است این سوال مطرح شود که بهترین دانشگاه برای ارشد حسابداری کدام است؟ جهت پاسخ به این سوال می بایست لیستی از دانشگاه های معتبری که دارای مقطع کارشناسی ارشد حسابداری نیز می باشند، تهیه کنید و امکانات و رزومه هر یک را مورد بررسی قرار دهید.

بهترین دانشگاه برای ارشد حسابداری کدام است؟

در ادامه مقاله به معرفی 10 نمونه از بهترین دانشگاه برای ارشد حسابداری می پردازیم و خواهشمندم تا پایان مقاله همراه ما باشید.

دانشگاه خوارزمی

دانشگاه خوارزمی

دانشگاه خوارزمی یا دانشگاه تربیت معلم سابق، در واقع یکی از دانشگاه‌ های دولتی و وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران می باشد که بر اساس نام محمد بن موسی خوارزمی دانشمند ایرانی قرن سوم هجری، تغییر نام داده است و دارای دو شعبه تهران و کرج می باشد. سابقهٔ تأسیس دانشگاه خوارزمی به‌ سال 1297 خورشیدی بر می‌ گردد و به عنوان اولین مرکز آموزش عالی در ایران شناخته شده است.

دانشگاه خوارزمی چندین بار تغییر نام داده و پردیسی در کرج به آن اضافه گردیده است. در حال حاضر دانشگاه خوارزمی در رشته‌ های گوناگون علوم انسانی، علوم پایه، مهندسی و تربیتی در مقاطع مختلف کارشناسی و کارشناسی ارشد حسابداری دانشجو می‌ پذیرد.

آدرس: کرج، حصارک، انتهای خیابان شهید بهشتی، میدان دانشگاه

دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران

دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران

در آبان ماه سال 1363 یکی از مهم ترین مراکز دانشگاهی کشور جهت تربیت نسل جوان، متخصص و کارشناس در شهر تهران می باشد و فعالیت خود را در رشته‌ های مختلف فنی و مهندسی، علوم انسانی، کشاورزی و علوم پایه با جذب نمودن 250 دانشجو آغاز نموده است. دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران در مسیر رشد و ترقی، چنان پیشرفت کرده است که به عنوان واحد جامع مستقل دارای 27 مرکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی، 12 دانشکده و 96 گروه تخصصی میزبان محققان و دانشجویان در قالب رشته‌ تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ ارشد و دکترا مطرح است.
کلیه مراحل تحقیقاتی و آموزشی دانشگاه علوم و تحقیقات بر اساس جدیدترین مصوبات و شاخصه‌ های آموزشی شورای عالی برنامه‌ ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه آزاد اسلامی است که تا به امروز ثمرات بسیار زیادی را برای کشور به همراه داشته است.
آدرس: تهران، انتهای بزرگراه شهید ستاری، میدان دانشگاه بلوار شهدای حصارک، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم وتحقیقات

دانشگاه تهران

دانشگاه تهران

دانشگاه تهران فعالیت خود را از سال 1343 شروع کرده است و هم اکنون نیز در سه مقطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای حسابداری و دیگر رشته ها پذیرای دانشجویان می‌ باشد. دانشگاه تهران بر طبق جدیدترین رتبه‌ بندی دانشگاه‌ های داخلی موفق شده است که رتبه‌ اول را در بین تمامی دانشگاه‌ های کشور به خود اختصاص دهد. دانشگاه تهران از وضعیت علمی و پژوهشی بسیار مناسبی برخوردار است و می‌ توان این گونه گفت که این دانشگاه در صدر دانشگاه‌ های برتر کشور قرار دارد و برای انجام تحصیلات دانشگاهی در رشته حسابداری، بسیار مناسب می باشد.

آدرس: تهران، میدان انقلاب، خیابان انقلاب، خیابان 16 آذر، سازمان مرکزی دانشگاه تهران

دانشگاه شهید بهشتی تهران

دانشگاه شهید بهشتی تهران

دانشگاه شهید بهشتی تهران نزد همگان شناخته شده می باشد و از دانشگاه های معتبر کشور به حساب می آید. دانشگاه شهید بهشتی تهران در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته حسابداری و دیگر رشته ها پذیرای دانشجویان می باشد. از دیگر امکانات قابل توجه دانشگاه شهید بهشتی تهران، برگزاری دوره‌ های مختلف مجازی و حضوری در بعضی از رشته‌ ها می باشد.

دوره‌ های مجازی دانشگاه شهید بهشتی تهران که یکی از از معتبرترین دوره‌ ها در سطح کشور و خاورمیانه به حساب می آید، برای آن دسته از اشخاصی که علاقمند به ادامه تحصیل هستند، اما مشغول به کار و حرفه خاصی هستند و یا وقت کافی برای شرکت در کلاس‌ های حضوری دانشگاه را ندارند، مناسب ترین گزینه می باشد. این دانشگاه در رشته‌ های مختلف مهندسی نرم‌ افزار کامپیوتر، حسابداری و علوم کامپیوتری، مهندسی معماری کامپیوتر، مهندسی فناوری اطلاعات پذیرای دانشجویان می باشد.

آدرس: تهران، اوین، ميدان شهيد شهرياری

دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان سومین دانشگاه برتر کشور از لحاظ قدمت در سال 1328 در استان خراسان رضوی افتتاح گردید. دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان بزرگ ترین دانشگاه شرق ایران است و در حال حاضر از وجود بیشتر از 800 عضو هیئت علمی متخصص و مجرب برخوردار می باشد. درصد بسیار زیادی از دانشجویان درمقاطع مختلف كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری در رشته حسابداری و دیگر رشته ها مشغول به ادامه تحصیل می باشند كه از این بین تعداد زیادی از آن ها دانشجوی بین المللی می باشند.

تشکیل دادن دوره روزانه کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی، دوره های شبانه رشته‌ های حقوق و کارشناسی مدیریت بازرگانی، علوم سیاسی و اقتصاد بازرگانی شرایط توسعه هر چه بیشتر کلیه فعالیت‌ های آموزشی این دانشگاه را فراهم نموده است. همچنین دوره های کارشناسی ارشد حسابداری، کارشناسی ارشد علوم سیاسی، کارشناسی ارشد اقتصاد انرژی، کارشناسی ارشد حقوق، دکترای علوم اقتصادی و کارشناسی ارشد مدیریت صنعتی و دکترای مدیریت در دو گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی به دوره‌ های تحصیلات تکمیلی دانشکده اضافه شده اند.

آدرس: ایران، مشهد، میدان آزادی، دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه شیراز

دانشگاه شیراز

دانشگاه شیراز یکی از قدیمی‌ ترین دانشگاه‌ ها در سرتاسر کشور می باشد که در سال 1325 خورشیدی تأسیس شده است و همچنین شایان ذکر است که بگوئیم مدارک دانشگاه شیراز ذارای اعتبار بین المللی است. دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اجتماعی دانشگاه شیراز از سال 1382 فعالیت خود را آغاز نموده است. دانشکده علوم از زمان تأسیس تا به امروز کلیه فعالیت های مداوم علمی و پژوهشی خود را آغاز نموده است و بدون هیچ گونه وقفه در راستای بالا بردن سطح کیفی وظایف خود تلاش کرده است.

دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اجتماعی از دیگر دانشکده های مهم دانشگاه شیراز است، چرا که انتخاب شدن اساتید برجسته کشوری از بین اساتید این دانشگاه از جمله معیارهایی می باشد که می تواند نمایان گر سطح کیفی تمامی فعالیت های انجام شده در دانشکده علوم باشد.

آدزس: شیراز، بلوار جمهوری اسلامی، ساختمان مدیریت دانشگاه شیراز

دانشگاه فنی و حرفه ای شریعتی

دانشگاه فنی و حرفه ای شریعتی

دانشگاه فنی وحرفه‌ ای دخترانه دکتر شریعتی با نام گذشته دانشکده فنی تربیت دبیر دختران تهران، دانشگاهی معتبر و شناخته شده در تهران است. در حال حاضر دانشگاه شریعتی تحت نظارت دانشگاه علوم تحقیقات و فناوری فعالیت می کند. دانشکده فنی شریعتی با هدف دست یافتن به خودکفایی و گسترش آموزش‌ های فنی و حرفه‌ ای دختران تهران، افتتاح گردیده است. این آموزشکده در رشته‌ های راه و ساختمان سازی، طراحی ماشین، معماری، طراحی دوخت و طراحی لباس، حسابداری، آمار و علوم دانشگاهی، الکترونیک و حرفه و فن دانشجو می پذیرد.

آدرس: تهران، بزرگراه شهید تندگویان، میدان بهمن، خیابان میثاق جنوبی، خیابان 61 شرقی، دانشکده فنی و حرفه‌ ای دختران دکتر شریعتی تهران

دانشگاه فنی و حرفه ای انقلاب اسلامی تهران

دانشگاه فنی و حرفه ای انقلاب اسلامی تهران

دانشگاه فنی و حرفه ای انقلاب اسلامی تهران یک دانشکده فنی در تهران و وابسته به دانشگاه فنی و حرفه ای و تحت نظارت وزارت علوم تحقیقات و فناوری فعالیت می کند. این مرکز در ابتدای مسیر به همراه دیگر دانشکده‌ های فنی و حرفه‌ ای در سال 1390، از سازمان آموزش و پرورش جدا شده است و به عنوان یک دانشکده از دانشگاه فنی و حرفه‌ ای به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیوسته است.

از مشاهیر صاحب نام و شناخته شده این دانشگاه، آقای حسن تهرانی مقدم می باشد که لقب پدر موشکی ایران را بدست آورده است و یکی از دانش‌ آموختگان مشهور در گروه مکانیک دانشگاه فنی و حرفه ای انقلاب اسلامی تهران بوده است. هم اکنون این گروه به عنوان گروه متالوژی در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجائی به فعالیت خود ادامه می دهد.

آدرس: تهران، اتوبان آیت الله سعیدی، بلوار معلم، میدان معلم، دانشکده فنی انقلاب اسلامی تهران

دانشگاه فنی و حرفه ای شمسی پور

دانشگاه فنی و حرفه ای شمسی پور

دانشگاه فنی‌ و‌ حرفه‌ ای شهید شمسی‌پور یکی از اصلی ترین مراکز آموزش عالی فنی و حرفه ای در کشور می باشد که در شهر تهران واقع شده است. این دانشکده که پیش تر یک مرکز علمی خصوصی بود در سال 1353 توسط وزارت آموزش و پرورش خریداری شده است و بعدها به وزارت علوم واگذار گردیده است. این دانشگاه یکی از قدیمی‌ ترین مراکز آموزش عالی فنی در کشور است که در سال 1343 تأسیس گردیده است و نام قبلی آن موسسه عالی حسابداری بوده است.

آدرس: تهران، میدان امام حسین (ع)، ابتدای خیابان دماوند، روبروی خیابان شهید منتظری پلاک 1343، دانشکده فنی شهید شمسی پور

دانشگاه آزاد اسلامی تهران جنوب

دانشگاه آزاد اسلامی تهران جنوب

دانشکده اقتصاد، مدیریت و حسابداری دومین دانشکده آزاد از لحاظ تعداد دانشجو می باشد. ریاست این دانشکده بر عهده آقای خلیل سعیدی است. دانشکده اقتصاد، مدیریت و حسابداری از 8 گروه آموزشی تشکیل شده است، همچنین این دانشکده 6 انجمن علمی دانشجویی نیز دارد. تمامی گروه‌ های آموزشی فعال در این دانشکده عبارتند از: حسابداری و مدیریت مالی، مدیریت فرهنگی، مدیریت بازرگانی، مدیریت صنعتی، مدیریت فناوری اطلاعات، مدیریت تکنولوژی، مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی.

آدرس: تهران، خیابان کریم خان زند، خیابان ایرانشهر شمالی، شماره 223، ساختمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی تهران جنوب

مهم ترین دروس ارشد حسابداری

دروس آزمون کنکور ارشد حسابداری: هر سال از سمت سازمان سنجش دفترچه های راهنمایی رشته های مختلف برای داوطلبان در سایت سازمان سنجش قرار داده می شود و اطلاعات مرتبط با آزمون، شرایط تحصیل در رشته مدنظر، مجموعه های امتحانی، دروس امتحانی و … را منتشر می کند. کلیه داوطلبان علاقه مند به رشته حسابداری می بایست دروس مختلفی مانند زبان انگلیسی عمومی و تخصصی، حسابداری صنعتی، حسابداری مالی، ریاضی و آمار، حسابرسی، حسابداری و حسابرسی دولتی، اصول تنظیم و کنترل بودجه را مطالعه دقیق کنند.

مهم ترین دروس ارشد حسابداری

لیستی از کلیه دروس ارشد حسابداری: با هدف آشناییت بیشتر علاقه مندان با رشته حسابداری، تصمیم گرفتیم مطالب ذیل را در اختیارتان قرار دهیم. تمامی دانشجویان رشته حسابداری موظفند دروس ذیل را پاس کنند مانند: واحد تئوری حسابداری (1)، حسابداری بخش عمومی، حسابداری مدیریت، سیستم اطلاعات حسابداری، تحلیل آماری، تئوری حسابداری (2)، اقتصاد سنجی، تصمیم گیری در مسائل مالی و سرمایه گذاری، مباحث جاری در حسابداری، حسابداری پیشرفته، روش تحقیق پیشرفته.

مطلب پیشنهادی: بهترین منابع کنکور ارشد حسابداری

گرایش های مختلف ارشد حسابداری

مهارت ها و توانایی های موردنیاز جهت ورود به مقطع ارشد رشته حسابداری، تقاوت چندان زیادی با مقطع کارشناسی حسابداری ندارد. تمامی داوطلبان می بایست مهارت ها و روحیاتی مانند مهارت کار با کامپیوتر، تسلط کامل بر اصول نگارش ادبیات فارسی با هدف نوشتن گزارش های مختلف اداری، توانایی نشستن بلند مدت پشت میز، صبور بودن، قدرت تجزیه و تحلیل و حافظه خوبی برخورد باشند.

گرایش های ارشد حسابداری شامل گرایش حسابرسی، گرایش حسابداری، گرایش حسابداری مدیریت می باشد. با توجه به مطالب ارائه شده از سوی وزارت علوم، هدف از ایجاد نمودن گرایش حسابداری، در واقع ارائه خدمات مالی و تهیه و تنظیم گزارش های مالی جهت ارائه نمودن آن به کلیه واحدهای اقتصادی می باشد. در واقع گرایش حسابداری اصلی ترین گرایش کارشناسی ارشد حسابداری می باشد که به واسطه ارائه و آنالیز اطلاعات مالی و ارائه نمودن به افراد استفاده کننده از جمله ذی نفعان، اصلی ترین وظیفه را انجام می دهند.

گرایش های مختلف ارشد حسابداری

تمامی حسابداران به افراد مختلف در مسیردهی تصمیمات مالی و سرمایه گذاری کمک بسیاری می کنند و از این طریق نقش بسیار مهم و قابل توجهی در امورات مالی ایفا می کنند. مقایسه هر یک از گرایش های ارشد حسابداری نشانگر این است که گرایش حسابداری در مقایسه با حسابداری مدیریت و حسابرسی خواهان و طرفدار بیشتری دارد. به طور کلی مهم ترین گرایش ارشد حسابداری، همین گرایش حسابداری می باشد.

در حالت کلی، هیچ گونه تفاوتی میان فارغ التحصیلان حسابداری، حسابداری مدیریت و حسابرسی وجود ندارد به جز یک سری دروس در مقطع ارشد که به شکل کاملا تخصصی در یک حوزه تدریس می شوند. همه در آزمون دکترا دارای شانس کاملاً برابری می باشند.

مطلب پیشنهادی: بهترین دانشگاه برای رشته حسابداری در تهران

کلام آخر

در این بخش از مقاله به توضیح بهترین دانشگاه برای ارشد حسابداری پرداختیم و تمام تلاش خود را کردیم که اطلاعات جامعی را درباره مهم ترین دروس ارشد حسابداری، گرایش های مختلف ارشد حسابداری و … در اختیارتان قرار دهیم. همچنین تشکر می کنم از همه شما عزیزان که تا پایان مقاله همراه ما بودید و خواهشمندم نظریات خود را برایمان کامنت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

الهام عرب

الهام عرب هستم 25 ساله دارای مدرک کاردانی نرم افزار کامپیوتر و IELTS زبان انگلیسی و دارای 2 سال سابقه کار تخصصی در زمینه مقاله نویسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + دو =

دکمه بازگشت به بالا