آموزش

0 تا 100 حسابداری ارزی ⭐ مزایای استفاده از آن【آپدیت 1403】✅

حسابداری ارزی چیست؟ حسابداری ارزی شاخه‌ای از علم حسابداری است که در آن معاملات به کمک ارزهای خارجی به ثبت می‌رسند. حسابدار در این شاخه تمرکز زیادی بر روی تسهیلات ارزی دارد و سعی می‌کند تا محاسبات را به صورت کاملا دقیق انجام دهد. تمام فرآیندهای ثبت تسهیلات ارزی، تسعیر ارز در پایان هر سال و فروش ارز بدست آمده از صادرات در سیستم حسابداری ارزش به ثبت می‌رسند تا همیشه تا دسترس حسابدار باشند. نوسانات مرتبط با قیمت ارز مهم‌ترین عاملی است که کار حسابدار را در این شرایط سخت می‌کند. قیمت ارز باید به صورت روزانه و طبق نوسانی که دارد محاسبه شود. برای شناخت بیشتر این شاخه از علم حسابداری تا انتهای متن در مجله حسابدارا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: بهترین نرم افزار حسابداری

آشنایی کامل با حسابداری ارزی

حسابداری ارزی به صورت مستقیم و غیر مستقیم با نرخ ارز در ارتباط است به همین دلیل نوسانات قیمت ارز این شاخه از حسابداری را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این سیستم تمام معاملات و صورت‌های مالی ثبت شده بر اساس ارز محاسبه می‌شوند. نرخ ارز در حسابداری ارزی اهمیت زیادی دارد و همان پولی است که از فروش محصولات و حتی صادرات بدست می‌آید‌. حسابدار برای انجام این محاسبات باید ابتدا از نرخ دقیق ارز اطلاع داشته باشد تا بتواند صورت‌های مالی را به درستی محاسبه کند.

وقتی شرکت‌های داخلی با خارجی ارتباط برقرار می‌کنند و تبادلاتی با هم دارند نوسانات ارزی می‌تواند کسب و کار آنها را تحت تاثیر قرار دهد و شرایط حسابداری را برای آنها سخت تر کند. شرکت‌هایی که از حسابداری ارزی برای امور مالی خود استفاده می‌کنند توانسته‌اند مدیریت بهتری در این خصوص داشته باشند. معاملاتی که در حوزه صادرات صورت می‌گیرد با نام معاملات ارزی معرفي می‌شود چون نرخ ارز در آن نقش بسزایی دارد.

آشنایی کامل با حسابداری ارزی

حسابدار به کمک واحد پول گزارشگری می‌تواند محاسبات را به صورت کاملا دقیق انجام دهد. حسابدار ارز باید بتواند تمام امور مربوط به تبدیل نرخ ارز و معاملات را انجام دهد و مهارت زیادی در آن داشته باشد. هر چه تجربه و دانش در این شاخه از علم حسابداری بیشتر باشد محاسبات دقیق‌تر خواهد بود و درصد خطای آن نیز کاهش پیدا می‌کند. در حسابداری ارزی تمام وجوه واریز شده با حساب ارزی محاسبه می‌شوند و از حساب‌های محلی و غیرارزی کاملا مجزا هستند.

این شاخه از علم حسابداری کاربردهای گسترده‌ای دارد و حسابدار به کمک آن می‌تواند در هر بانکی از جهان دارایی‌های خود را منتقل کند. در چنین شرایطی نگه داشتن دارایی با واحدی به جز واحد رسمی کشور امکان‌پذیر خواهد بود. افرادی که قرار است در این شاخه از علم حسابداری فعالیت کنند باید آموزش‌های لازم را دریافت کنند تا شناخت کاملی از آن داشته باشند. اگر ابتدای سال یک سند حسابداری بابت معامله‌ای ثبت کرده‌اید نرخ ارز باعث می‌شود تا در پایان سال این سود چندين برابر شود.

نوساناتی که در نرخ ارز ایجاد می‌شود در سیستم حسابداری ارزی هم تاثیر می‌گذارد. حسابدار در این سیستم وظیفه دارد معاملات را بر اساس ارز‌های خارجی محاسبه و ارزش معامله را به واحد پول گزارشگری تبدیل کند. مهم‌ترین مفهوم و تعریف اقتصادی در حسابداری ارزی تسعیر ارز يا همان تبدیل واحد پولی است که شما برای انجام محاسبات دقیق به آن نیاز دارید.

حسابداری تسعیر ارز يا تبدیل واحد پولی کمک می‌کند تا شما در عملیات مالی اثر تغییرات نرخ ارز را بررسی کنید و آن را به صورت کاملا استاندارد در صورت‌های مالی اعمال کنید. هر سال مالی که به اتمام می‌رسد مطالبات ارزی آن سال بر اساس نرخ روز ارز محاسبه می‌گردد. شرکت‌هایی که معاملات آنها به صورت بین المللی انجام می شود برای محاسبات نیاز به حسابداری ارزی دارند تا بتوانند صورت‌های مالی را به بهترین شکل محاسبه کنند.

سرمایه‌گذاران با این روش قادر هستند تا معاملات خود را با ارزهای مختلف انجام دهند. شرکت‌های بزرگ نیاز به نرم افزارهای حسابداری چند ارزی دارند تا بتوانند معاملات پیچیده خود را به راحتی انجام دهند. برای از بین بردن مشکلات تبادل ارزهای مختلف و تبدیل آنها به ارز دیگر شما به نرم افزار حسابداری ارزی نیاز دارید.

مطلب پیشنهادی: اصول حسابداری چیست؟

حسابداری ارزی چگونه انجام می شود؟

برای انجام حسابداری ارزی شما باید دانش و مهارت کافی داشته باشید تا بتوانید تمام محاسبات را به صورت کاملا دقیق انجام دهید. برای انجام کار باید ابتدا اطلاعات دقیق داشته باشید چون ثبت اطلاعات نادرست باعث می‌شود سیستم حسابداری شما را با مشکل مواجه کند. تسلط شما بر عملیات تسعیر ارز کمک می‌کند تا ثبت اسناد حسابداری ارزی در دفتر دفتر سیستم را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

وقتی به کمک ارزها مبادلات را انجام می‌دهید باید با تسعیر ارز آشنایی داشته باشید تا بتوانید طبق نرخ ارز محاسبات را انجام دهید. وقتی در خارج از کشور مبادلات و خرید و فروش را انجام می‌دهید برای ثبت آن نیاز به حسابداری ارزی دارید. اگر شرکت شما مبادلات خود را با ارزهای مختلف انجام می‌دهد نیاز است که شما تمام ارزها را به صورت مجزا در سیستم حسابداری خود تعریف کنید تا دسترسی آسانی به آنها داشته باشید و بتوانید تسعیر ارز را هم به راحتی انجام دهید.

حسابداری ارزی چگونه انجام می شود؟

نرخ ارز به صورت روزانه محاسبه می‌شود. تبدیل ارز یع واحد پول گزارشگری در سیستم حسابداری کار سخت و پیچیده‌ای است که نیاز به دقت و مهارت دارد. وقتی اطلاعات در این سیستم حسابداری به ثبت می‌رسد محاسبه سود و زیان مبادلات ارزی آسان‌تر خواهد بود‌. برای اینکه بتوانید موجودی خود را بر اساس ارز گزارش شده بدست آورید نیاز است که موجودی ارز را در نرخ مبادله ضرب کنید.

تفاوت تسعیر ارز موضوع مهم و دشواری است که در این سیستم اهمیت زیادی دارد. برای بدست آوردن تفاوت تسعیر باید تفاوت بین دو ارز موجود در سیستم حسابداری را بدست آورید. در حسابداری ارزی شما با مفهوم‌های مختلفی مواجه خواهید شد که نیاز است از قبل آشنایی کامل داشته باشید. تمام محاسبات ابن سیستم حسابداری بر اساس کاهش و افزایش نرخ ارز است.

واحد پولی که شما در صورت‌های مالی شرکت استفاده می‌کنید همان واحد پول گزارشگری است که نرخ ارز را به خوبی نشان می‌دهد.  واحد پول ایران به ریال است که شما باید در صورت‌های مالی از آن استفاده کنید. برای تعریف واحد مول گزارشگری در سیستم حسابداری باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارید اما برای تعریف ارز نیازی به طی کردن مراحل نیست. ارز هر واحد پولی غیر از واحد پول گزارشگری است.

هنگام ثبت حساب ارزی در دفتر نیاز است که شما به تفاوت بین واحد پول گزارشگری و عملیاتی توجه داشته باشید. در سیستم حسابداری صورت‌های مالی به عنوان اصلی ترین صورت‌ها در نظر گرفته می‌شوند که حسابدار آنها را بر اساس واحد پول گزارشگری تهیه می‌کند. برای اینکه بتوانید واحد پول عملیاتی را تعیین کنید نیاز است که به عواملی چون واحد پولی که با آن کالاها و خدمات ارائه می‌شود توجه کنید.

در حسابداری ارزی صورت‌های مالی با جزئیات بالا ثبت می‌شوند و شما می‌توانید در هر شرایطی به آنها دسترسی داشته باشید. نرم‌افزارهایی که به کمک آنها می‌توانید حسابداری ارزی را انجام دهید جامع و کامل هستند و امکانات خوبی هم دارند و شما می‌توانید از تمام قابلیت‌های آنها نهایت استفاده را ببرید. با این سیستم می‌توانید تجارت را به خوبی انجام دهید و معاملاتی سودمند داشته باشید.

کاربردهای نرم افزار حسابداری ارزی

نرم افزار حسابداری ارزی کاربردهای زیادی دارد و شما می‌توانید در زمینه صادرات و تجارت‌های پر سود از آن استفاده کنید. این سیستم حسابداری با توجه به نیاز صاحبان شرکت‌ها و مدیران طراحی شده؛ از این رو توانسته نیاز آنها را به خوبی برطرف سازد. شرکت‌هایی که با ارزهای مختلف مبادلات خود را انجام می‌دهند نیاز به چنین برنامه‌ای دارند تا به کمک آن بتوانند پله‌های ترقی را طی کند و به سوی اهداف خود قدم بردارند. از کاربردهای مهم حسابداری ارزی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اولین و مهم‌ترین کاربرد این سیستم حسابداری پرداختن به مدیریت سفارشات خارجی است. با این برنامه شرکت‌ها می‌توانند با سرعت بالاتر عملکرد ارزی خود را در میان تمام نهادها مقایسه کنند و بهترین کارایی را داشته باشند.
 • با حسابداری ارزی می‌توانید زبان گزارش و ارز را به خوبی انتخاب کنید. مطابقت دادن حساب ارز محلی با مقررات کشور از دیگر کاربردهای این سیستم است.
 • کاربرد دیگر این شاخه از علم حسابداری تغییر ارقام برای بررسی بهتر مشاهدات تلفیقی و محلی است. در این شرایط شما می‌توانید به اطلاعات درست دسترسی داشته باشید.
 • با ثبت صورت‌های مالی در سیستم داده‌ها در هر زمان و مکان در دسترس شما هستید و می‌توانید به کمک آنها اظهارنامه و صورت های مالی را آماده کنید.
 • در این سیستم چندين واحد پول به صورت اتوماتیک مدیریت می‌شود و شما می‌توانید به راحتی آنها را تبدیل کنید. این باعث صرفه جویی در زمان می‌شود و دقت شما را افزایش می‌دهد.
 • در حسابداری ارزی و نرم‌افزارهای مرتبط با آن نرخ ارز به صورت مداوم بروزرسانی می‌شود و شما می‌توانید کار تسعیر ارز را به راحتی انجام دهید. با این کار شما به بیشترین حجم از سرمایه خود دست پیدا می‌کنید.
 • به کمک این سیستم حسابداری شما کاملا منعطف شده و می‌توانید با انعطاف‌پذیری زیاد گزارش‌های لازم را تهیه کنید. علاوه بر این به اطلاعات منافع و خسارت‌های ارزی دسترسی خواهید داشت.
 • از دیگر کاربردهای می‌توان به تغییر ارزش در این سیستم اشاره کرد. تنظیم ارزش ارز پایه حساب‌های ترازنامه در ارز خارجی امکان تسعیر را فراهم می‌کند؛ بدین ترتیب شما مز‌توانید در پایان هر دوره از حسابداری ارزشیابی را انجام دهید.
 • با این سیستم می‌توانید ارزش مبادله واقعی دارایی ها و بدهی ها را نشان دهید. در این شرایط نرخ مبادله بین مبادلات ارزش خارجی متغیر خواهد بود.
 • به کمک حسابداری ارزی کشورهایی که با واحد پول بین المللی فعالیت نمی‌کنند بیشتر از دیگران به تبادلات ارزی نیاز دارند.
 • برای اینکه تمام صورت‌های مالی ساده‌سازی شود نیاز است که مشاغل پیچیده که مبادلات ارزی سختی دارند برای مدیریت مالی بهتر به این سیستم حسابداری متوسل شوند. با این نرم افزار تمام محاسبات به سادگی ثبت و بررسی خواهد شد.
 • از دیگر کاربردهای می‌توان به افزایش سرعت محاسبات اشاره کرد. نیازی نیست که شما به صورت دستی و ذهنی چیزی را حساب کنید.
 • در کنار سرعت این سیستم حسابداری دقت زیادی هم دارد و می‌تواند کار شما را بدون خطا پیش ببرد.
 • محاسبه نرخ ارز به صورت لحظه‌ای آن هم در شرایطی که نرخ ارز مدام در حال تغییر است می‌تواند مهمترین کاربرد این سیستم پیشرفته باشد.
کاربردهای نرم افزار حسابداری ارزی
accountant working in office

مطلب پیشنهادی: حسابداری ابری چیست؟

مزایای استفاده از حسابداری ارزی

استفاده از حسابداری ارزی برای کاربران مزیت‌های زیادی را به همراه دارد. این یک سیستم پیشرفته است که به تاجران کمک زیادی کرده است. شرکت‌هایی که در زمینه صادرات فعالیت دارند و در حال خرید و فروش محصولات در بازارهای داخلی و خارجی هستند به این سیستم حسابداری نیاز دارند چون به کمک ان می‌توانند به نرخ روز ارز دسترسی داشته باشند و آن را با توجه به ارز هر کشور محاسبه کنند.

نرم‌افزارهایی که برای حسابداری ارزی در نظر گرفته شده‌اند امکانات خوبی دارند و کاربران می‌توانند برای انجام محاسبات دقیق از آنها استفاده کنند. شما می‌توانید د این سیستم چندين ارز را تعریف و تبدیل کنید و سند چند ارزي به صورت نامحدود در سیستم ثبت کنید. با هر ارزی که کار می‌کنید امکان ثبت آن در سیستم حسابداری ارزی وجود دارد. از دیگر مزیت‌ها می‌توان به ثبت اسناد به صورت ريالي و ارزی در سیستم اشاره کرد که این کار به صورت همزمان انجام می‌شود.

مهمترین ویژگی که نرم افزار حسابداری ارزی دارد معرفي ارز پايه است چون هر کشور یک ارز پایه دارد که با آن معاملات را انجام می‌دهد. ثبت اسناد ارزي و فاکتور بر اساس آخرين و به روزترين نرخ ارز می‌تواند از دیگر مزیت‌های کار با این سیستم حسابداری پیشرفته باشد. سرعت و دقت در این سیستم بالا بوده و تمام اطلاعات قابل استناد است. حسابداری ارزی در هر شرایطی در دسترس خواهد بود و می‌تواند نرخ ارز را در اختیار شما قرار دهد.

کلام آخر

حسابداری ارزی به عنوان یکی از جذاب‌ترین و در عین حال کاربردی‌ترین زیر شاخه علم حسابداری معرفي می‌شود که انجام آن نیاز به دانش فراوان دارد. این شاخه مناسب شرکت‌هایی است که در حوزه معاملات ارزی فعالیت دارند. گسترده‌ شدن تجارت‌های بین‌المللی شرکت‌ها را بر آن داشته تا بتوانند به کمک این سیستم محاسبات خود را به صورت کاملا دقیق انجام دهند. حسابداری ارزی با امکانات خوبی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد تا بتواند تمام بخش‌ها را به خوبی پوشش دهد.

لطفا امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 10 =

دکمه بازگشت به بالا