نرم افزار

راهنمای خرید نرم افزار CRM + ده ویژگی مهم【آپدیت1402】✅

ما در این مقاله قصد داریم در مورد راهنمای خرید نرم افزار CRM صحبت کنیم لطفا تا انتهای مقاله با مجله حسابدارا همراه ما بمانید. از گذشته تا کنون ارگان های مختلف دولتی و شخصی با مشکل های متعددی در حفظ و نگهداری داده ها مواجه بوده اند، هر ارگان در جهت حفظ مشتری و سیر فروش محصولات به مشتریان، نیازمند دستیابی به اطلاعات مربوط به هر فرد می باشد. حال این سوال به وجود می آید که چگونه مشکل از بین رفتن داده ها حل شده؟ آیا روش های جدید می توانند قابل اطمینان باشند؟ در ادامه توضیحاتی در رابط با سیر تکامل تغییر و تحولات در زمینه حفظ و نگهداری داده ها و اطلاعات مربوط به مشتریان داده شده است.

نرم افزار CRM چیست؟

در زمان نه چندان دور نرم افزار های مختلفی در جهت ارتباط مشتریان در یک کسب و کار ارائه شد اما همواره نقص های زیادی وجود داشت چرا که نرم افزار ها به صورت یکپارچه به همه اطلاعات مشتریان دسترسی نداشتند اما نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان نرم افزار CRM این تحول شگرف را ایجاد کرد. نرم افزار CRM مخفف (customer relationship management) به معنای نرم افزار مدیریت ارتباط مشتری می باشد و توانسته تمامی قسمت های یک حرفه اعم از بخش مالی و حسابداری یا فروش و ارائه خدمات را به صورت گسترده همسان سازی کرده و تسلط کافی بر روی تمامی قسمت های یه کسب و کار دارد و هر یک از پرسنل هر سازمان می تواند به اطلاعات دقیق و جزئی از هر مشتری دسترسی آسان داشته و بستر ارائه دهی خدمات به صورت عمده و جزئی فراهم می باشد.

برای داشتن یک کسب و کار موفق پیش بینی نیاز مشتریان از مهمترین مبانی کاری می باشد با استفاده از این نرم افزار می توانید نیاز های مشتریان را جستجو کرده و برطرف کنید و به آسانی با مشتریان ارتباط داشته باشید. این نرم افزار گاها به نرم افزار اتوماسیون نیروی فروش SFA (sales for automation)  اشاره ای دارد اما با تغییرات و کاربرد بیشتر. در جامع ترین و چکیده ترین تعریف از نرم افزار CRM می تواند گفت امکان ایجاد ارتباط بین تمامی اطلاعات مشتریان که در یک سازمان فعالیت دارند را ایجاد می کند.

نرم افزار CRM چیست؟

کاربرد نرم افزار CRM

 •  امکان داشتن دید گسترده به روی تمامی ارتباطات سازمان با مشتری را فراهم می کند.
 •  یکی از ارکان اصلی یک حرفه، داشتن تسلط بر روی فروش محصول می باشد که با استفاده از این برنامه سهولت مدیریت فروش فراهم شده است.
 • در یک حرفه تمامی پرسنل باید نظر و ایده خود را را جهت ارتقای سطح کیفی و کمی فروش ارائه دهند و این برنامه کمک می کند که به همه بررسی ها و تحلیل ها دسترسی مستقیم داشته و نواقص را رفع کرد.
 • تبلیغات و بازاریابی اثر مستقیم بر روی معرفی یک حرفه می گذارد و موجب بالا رفتن یا پایین آمدن سیر صعود و یا نزول در کار یک سازمان می شود، CRM این اجازه را می دهد که به صورت دقیق میزان تاثیرگذاری تبلیغات و بازار یابی در کار سازمان مشخص و نشان داده شود.
 • همانا پرسنلی که با مشتریان ارتباط مستقیم دارند می توان بر روی کارشان نظارت کرده و از هرگونه کم و کاستی جلوگیری کرد.
 • پرسنل یک سازمان برا انجام وظیفه خود نیاز به بستری آسان برای کشف نیاز های مشتری دارند که این برنامه موجب تقویت عملکرد پرسنل شده و از سختی کار می کاهد.
 • هر سازمان برای داشتن یک تجارت موفق باید به سه مورد توجه و دقت کافی را داشته باشد: 1.پیش از فروش  2.فروش 3.پس از فروش
 • پیش از فروش: همانا باید تمامی نقوص یک محصول برطرف شده و سپس راهی بازار گردد و کارکنان نیز باید عیب و ایراد هارا بررسی کرده و رفع شود که این نرم افزار همانطور که اشاره شد می تواند بستر عیب یابی و پیش بینی نواقص را فراهم آورد.
 • فروش: داشتن مهارت کافی و اطلاعات کافی می تواند در کار فروش و بازاریابی بسیار تاثیر گذاشته و موجب موفقیت در کار بازار یابی گردد، نرم افزار CRM احاطه کامل بر روی اطلاعات مشتریان دارد.
 • پس از فروش: همواره باید به مشتریان ضمانت و تایید درستی کار یک محصول ارائه گردد تا بتوانند از محصول اطمینان کافی را داشته و به آن ارگان اعتماد کنند، این نرم افزار می تواند در جهت نظارت بر تمامی گارانتی ها و قراردادها کمک کند.

فروش محصول از طریق نرم افزار CRM

زمانی که اطلاعات یک فرد در یک برنامه ثبت می شود و در دسترس است یعنی سرنخ هایی از علایق مشتری به پرسنل داده شده است و پرسنل سازمان باید باهوش و زیرکانه عمل کرده و طبق نیاز های هر فرد محصول مورد نظر را به فروش برساند. همه افراد می توانند با استفاده از این برنامه یک تیم فروش تشکیل دهند و تعداد زیر مجموعه های خود را افزایش دهند، به گونه ای که ابتدا افراد اولیه را شناسایی کرده و مهارت ها و نیاز هایشان را شناسایی کنند و سپس افراد جدیدی را به تیم مشتری های خود اضافه کنند و روز به روز این دایره را گسترش داده و همه گیر شود.

در هر گروه از مشتری ها یک سری از افراد همواره در راس کار قرار دارند و به نوعی لیدر یک گروه محسوب می شوند و پرسنل سازمان می بایست از طریق این نرم افزار این افراد را شناسایی کرده و دایره مشتری های خود را افزایش دهند. ارائه کیفیت محصول به همه مشتری ها اصلی ترین رکن برای فروش یک محصول است.

سرویس دهی یک محصول از طریق نرم افزار CRM

حمایت و پشتیبانی از هر مشتری در هر مکان و هرجای دنیا از وظایف اصلی یک ارگان است. همانا در جهت انجام این کار می بایست یک گروه پشتیبانی تشکیل داده که بتوان راهنمایی های لازم را به مشتریان برای رفع نواقص محصولات ارائه داده و اطلاعات افراد شخصی سازی شود به دین معنی که بتوان به اطلاعات هر فرد به طور جداگانه و سریع وصل شده و پشتیبانی لازم را از آن مشتری به عمل آورید. اگر مشتری این اطمینان را داشته باشد که همیشه اطلاعاتش در دسترس یک سازمان قرار دارد و پرسنل سریعا به مشکلشان رسیدگی می کنند، چه بسا میزان فروش یک محصول چندیدن برابر می شود، بستر این پشتیبانی از طریق نرم افزار CRM فراهم می شود.

بازاریابی یک محصول از طریق نرم افزار CRM

داشتن سرعت عمل در ارتباط بخشیدن به مشتری ها و اطلاعات خصوصی کار مشکلی است، که همانا این نرم افزار برای تبلیغ و بازاریابی این امکان را فراهم می سازد که به عنوان یک حسن بزرگ محسوب می شود. اطلاعات هر مشتری اعم از مشخصات فردی، علایق اشخاص، استعداد ها و توانایی های هر فرد، تمامی ارتباط شغلی فرد موجود و پرسنل می توانند از آن برای بازاریابی استفاده کنند، یک بازاریاب باید هوش لازم در جهت استفاده از این برنامه برای جلب مشتری و فروش محصول را داشته باشد.

10 ویژگی مهم نرم افزار CRM

 • تسلط بر تمامی واحد های صنف مربوطه و سرویس دهی
 • دریافت پیامک
 • جداسازی و تقسیم بندی اطلاعات
 • امکان سرچ در پلتفرم های مختلف
 • امکان ساخت پی دی اف از اطلاعات
 • نظارت بر سفارشات مشتریان
 • جداسازی مخاطبین و پرسنل سازمان
 • نظارت بر ضمانت نامه ها و خدمات پس از فروش
 • نظارت بر ذخیره و ورود و خروج داده ها و اطلاعات
 • دارای امکاناتی اعم از زبان های مختلفی و استفاده از تاریخ های قمری و شمسی و میلادی
  برخی از ویژگی های نرم افزار CRM

دو ویژگی مهم نرم افزار crm عبارت است از:

ایمیل: جابجایی بین ایمیل‌های مختلف و سیستم مدیریت ارتباط با مشتری بسیار زمانبر بوده و نیازمند صرف وقت فراوان می باشد، با استفاده از نرم افزار CRM می‌توانید ایمیل‌های مختلف خود را به صورت یک پارچه داشته باشید به این ترتیب زمان خود را در جهات دیگر صرف کرده و وقتی برای جستجو در برنامه های دیگر نگذارید و زمان بیشتری را صرف تمرکز بر روی محتوای ایمیل‌های خود کنید. همچنین باید در مدیریت ارتباط مشتری به دنبال الگوهای ایمیل مناسب برای ارسال پاسخ‌های استاندارد باشید. سایر ویژگی‌های ارزیابی از طریق ایمیل اعم از تعداد ایمیل های باز شده و تعداد ایمیل های خوانده نشده نیز قابل اندازه گیری خواهند بود.

تماس: در استفاده از نرم افزار CRM نیازی نیست از برنامه تلفن مجزا برای برقراری تماس استفاده کنید. تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که روی اطلاعات تماس‌ یک کلیک کنید و سیستم مدیریت روابط مشتری به صورت خودکار تماس ها را ثبت می کند و تماس ها را ذخیره می کند در واقع در پاسخ سوال CRM چیست می توان به همین ویژگی خاص سیستم در مدیریت ارتباط با مشتریان اشاره کرد. سیستم یکپارچه ارتباط با مشتریان دارای مزیت های زیادی نسبت به برنامه های دیگر ذخیره سازی اطلاعات می باشد که موجب شدت بکارگیری این برنامه شده است.

چرا واحدهای فروش از CRM استفاده می‌کنند؟

همواره مهمترین رکن هر واحد کاری میزان فروش محصولات مربوط به آن سازمان می باشد و برای فروش نیز مشتریان نقش مهمی دارند در واقع اگر مشتری ای نباشد، فروشی نیز نمی باشد و سطح کمی و کیفی کار سازمان سقوط می کند. در گذشته اطلاعات مشتریان به صورت کتبی و پرونده ای ثبت می شدند اما به طروق مختلفی این اطلاعات از بین می رفتند اعم از گم شدن پوشه ها به دلیل ازدیاد حجم اطلاعاتی، عدم دسترسی اسان به اطلاعات یا بر اثر بلایای طبیعی مثل سیل،آتش سوزی و… اکنون تمامی روش های سنتی گذشته کنار گذاشته شده و کمتر ارگانی رو به این روش ها می آورند، امروزه روش پیشرفته جایگزین روش های قدیمی شده اند و از پیشرفته ترین روش ها نرم افزارها ی ذخیره اطلاعاتی می باشند که برای ارتباط با مشتریان یک سازمان و حفظ و نگهداری اطلاعات آن مشتریان، بهترین نرم افزار CRM می باشد.

نرم افزار ارتباط با مشتریان  دارای پایگاه های داده بزرگی از اطلاعات شخصی افراد نظیر شماره تماس، آدرس، ایمیل می باشد و در قالب چندین رکورد ذخیره  می کند و همچنین اطلاعات جامعی از افراد شاغل در یک سازمان نیز داراست، امکان ارتباط این دو پایگاه داده را فراهم می سازد و پرسنل می توانند یک دید گسترده بر روی اطلاعات مشتریان داشته باشند.

چه کسانی از مزایای نرم افزار ارتباط با مشتریان استفاده می کنند؟

چه کسانی از مزایای نرم افزار ارتباط با مشتریان استفاده می کنند؟

در پاسخ به این سوال می توان به آسانی فهمید که هر شرکتی که خواهان ارتباط بیشتر با مشتری می باشد می تواند از این نرم افزار استفاده کند، اما همواره این شرکت ها به دو گروه تقسیم می شوند که به طور مختصر و مفید توضیحاتی در رابط با این شرکت ها ارائه می شود.

 • شرکت های B2C ( business to customer): منظور از این شرکت ها یعنی شرکت هایی که ارتباط مستقیم بین شرکت و مشتری وجود دارد، یعنی رضایت مشتری مهمترین رکن در این شرکت ها می باشد مانند بنگاه های معاملاتی املاک و ماشین. در این شرکت ها بروز شدن با نیاز های مشتری و وفادار ماندن مشتری به آن شرکت بسیار مهم است یعنی ثابت ماندن و از دست ندادن مشتری های قدیمی مدنظر شرکت می باشد. در این شرکت ها هر قشر کار جداگانه ای انجام می دهند، یک طرف کار فروش و طرف دیگر کار مصرف و خرید محصول ، همین تفاوت کار باعث رشد و توسعه اقتصاد کشور می شود و این چرخه اقتصادی توسط جابجایی پول انجام می شود.
 • شرکت های B2B (business to business): این شرکت ها در واقع شرکت های عمده فروش می باشند که به صورت ارتباط تولید کننده با تولید کننده عمل می کنند، در جهت پیشرفت تولید یک محصول همواره شرکت های متعددی مواد اولیه ارائه می دهند به طور مثال یک شرکت تولید فلز و آهن یک سری از مواد اولیه خود را از شرکت های دیگر می گیرد و شرکا به طور جمعی به تولید یک محصول کمک می کنند. برای موفقیت شرکت های b2b نمی توان با تبلیغ در فضای مجازی یا رادیو و تلویزیون کار را پیش برد بلکه باید در رنکینگ جهانی قرار گیرد و به عنوان یک تجارت موفق دیده و شناخته شود. سالانه نمایشگاه های تجاری و صنعتی بزرگی در سرتاسر دنیا برگزار می شود افراد می توانند با استفاده ارسال یک کارشناس و اطلاع رسانی دقیق از کار و موقعیت شرکت و نحوه عملکرد شرکت، موجب پیشرفت کاری شرکت گردد.

معایب نرم افزار CRM

هر سیستم و هر نرم افزاری دارای فواید و معایب بسیار زیادی است که باید قبل از استفاده به تمام این گزینه ها توجه کرد. در ادامه این مطلب برای شما اطلاعاتی را پیرامون مهمترین معایب در نظر گرفته ایم. انتخاب نامناسب و اشتباه یک ابزار می تواند کار را پیچیده تر کند. به همین خاطر باید به طور دقیقی نیازهای خود را بررسی کنید و ابزاری را متناسب با ساختارهای خود انتخاب نمایید. نرم افزار CRM بسیار کاربردی است اما استفاده از آن زیاد هم آسان نیست. تمرکز بسیار زیادی باید بر روی انتخاب ابزارها گذاشته شود.

کلام آخر

با تشکر از همه عزیزانی که صبر پیشه کرده و تا انتها مقاله راهنمای خرید نرم افزار CRM را مطالعه کردند، در این مقاله درباره مزایا و معایب این نرم افزار توضیح داده شده و ویژگی های این نرم افزار به طور واضح عنوان شده است. در صورت تمایل پس از مطالعه مقاله نظر و ایده خود را کامنت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

elham

الهام عرب هستم 25 ساله دارای مدرک کاردانی نرم افزار کامپیوتر و IELTS زبان انگلیسی و دارای 2 سال سابقه کار تخصصی در زمینه مقاله نویسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا