نرم افزار

0 تا 100 نرم افزار CRM ابری ✅ + مزایا و معایب

امروزه کسب‌وکارهای مختلف برای ارتباط با مشتریان نیازمند سازوکارهای ویژه‌ای از نوع CRM هستند. سیستم ارتباط با مشتری به شما این امکان را می دهد تا علاوه بر توسعه کسب و کار خود، بتوانید رضایت مشتری از سازمان خود را نیز به میزان قابل توجهی افزایش دهید. در این مطلب ابتدا تعریفی از نرم افزار CRM ابری ارائه خواهیم داد و سپس به بررسی این نکته می‎پردازیم که مزایا و معایب استفاده از CRM ابری در مقایسه با نسخه قدیمی‌در در چیست؟

پیشینه‎ای بر پردازش ابری

فناوری پردازش ابری از سال 1999 به صورت رسمی رونمایی شد. این فناوری مدرن توانست در همان سال‌های ابتدایی به سرعت در سراسر دنیا فراگیر شود. در همان سال‌ها بود که شرکت آمازون ارائه خدمات گوناگون در این زمینه را بر عهده گرفت و پس از مدت کوتاهی باقی شرکت‌ها نیز خدمات خود را با پردازش ابری منطبق کردند.

برای تعریف سرویس ابری باید بگوییم که این فناوری به هر گونه فضایی گفته می‌شود که کاربر می‌تواند به راحتی و فقط از طریق اینترنت به آن دسترسی داشته باشد. در این روش سرورها به شکل محلی در اختیار کاربر قرار می‌گیرند. باید اشاره کرد که در سرویس ابری وظیفه ارائه سرورها و برنامه‌ها بر عهده شرکت ارائه دهنده خدمات است.

نرم افزار CRM ابری چیست؟

نرم افزار CRM ابری که از آن با اسامی دیگری همچون CRM وب و CRM محلی نام برده می‎شود در واقع همان نرم افزار CRM است که در فضای ابری واقع شده است. در واقع در این روش به جای خرید فایل نصبی نرم افزار CRM(مدیریت ارتباط با مشتری) که البته نیاز به مجوز ارائه دهنده خدمت دارد، کاربر می‌تواند از شرکت مورد نظر بخواهد خدمات CRM را از راه دور میزبانی نماید.

در این روش کاربر به جای اینکه از یک اپلیکیشن بر روی کامپیوتر خود بهره ببرد، قادر است از طریق اینترنت به فضای نرم افزار CRM ابری دسترسی پیدا کند و تمام نیازهای خود از سیستم مدیریت ارتباط با مشتری را برطرف سازد.

در این روش صاحبان کسب و کارها قادر خواهند بود تمامی خدمات CRM را از طریق تمامی وسایل هوشمند اعم از لب تاپ، گوشی هوشمند و آیفون و در هر شرایطی دنبال کنند.

نرم افزار CRM ابری چیست؟

نرم افزار CRM نصبی چیست و چه تفاوتی با نرم افزار CRM ابری دارد؟

برای درک بهتر از نحوه عملکرد نرم افزار CRM ابری لازم است ابتدا شناخت کاملی از نرم افزار CRM نصبی داشته باشیم. در این گونه از نرم افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری در واقع شرکت ارائه دهنده فایلی را بر روی رایانه شرکت یا سازمان مورد نظر نصب و راه اندازی می‎کند.

در بسیاری از موارد، برخی از شرکت‎ها مایل نیستند سایر سازمان‌ها داده‎های مربوط به آن‎‌ها را کاوش کرده و از آن کسب اطلاع کنند. در چنین شرایطی است که این شرکت‎ها برای افزایش در امنیت داده‌های محرمانه خود به سمت فایل نصبی نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری سوق پیدا می‎کنند. بانک‌ها و سازمان‎های نظامی اغلب مشتری این نوع از CRM هستند.

نباید فراموش کنیم که نصب نرم افزار CRM در محل سازمان یا شرکت‌ها با هزینه‎‌های بسیاری همراه است؛ زیرا در این روش لازم است شما افراد مجربی را مأمور طراحی نرم افزار کنید یا اینکه آن را به سازمان‎های دیگر برون سپاری کنید که در هر دو صورت می‎بایست هزینه زیادی را صرف استفاده از خدمات CRM کنید. از این رو، تمایل به CRM از نوع ابری هر روزه در حال افزایش است.

آمارها درباره استفاده از CRM ابری چه می‌گویند؟

امروزه لزوم استفاده از خدمات CRM بر کسی پوشیده نیست و تقریباً تمامی سازمان و شرکت‌ها متوجه این موضوع شده‌اند که برای ارائه بهتر خدمات به مشتریان و رسیدن به سود قابل توجه و صرفه جویی در زمان نیازمند این سیستم هستند. حال این سؤال پیش می‎آید که آمارها در خصوص استفاده از فایل نصبی نرم افزار CRM و نرم افزار CRM ابری چگونه قضاوت می‌‎‎کنند؟

در ابتدا باید اشاره کنیم که با توسعه حجم داده، رسیدگی به آن‎ها پیچیده‌تر می‎شود و معمولاً در این شرایط است که صاحبان کسب و کارها بیشتر به سمت سیستم مدیریت ارتباط با مشتری از نوع ابری آن روی می‎آورند.

طبق آمار موثق تا پایان سال 2020 میلادی تقریباً 95 درصد از نرم افزارهای CRM در ابر مستقر شده و در این فضا به مشتریان خود ارائه خدمت می‎دهند این آمار زمانی جالب‌‎تر می‎شود که بدانید در سال 2008 تنها 88 درصد از CRM ها در فضای ابری نگهداری می‎شدند. این یک تغییر شگفت انگیز در این زمینه است.

مقایسه هزینه CRM نصبی و نرم افزار CRM ابری

همانطور که اشاره شد نرم افزار CRM نصبی نیازمند هزینه‌های فراوان است. این هزینه می‎تواند برای خرید سخت افزارهای پیشرفته صرف شود. به علاوه طراحی نرم افزار CRM یا خرید آن از سازمان‎های دیگر نیز نیازمند هزینه است.

علاوه بر نصب سخت افزارها، تعمیر و نگهداری آن‎ها نیز مستلزم صرف مقدار زیادی هزینه است. به علاوه باید مبلغی را برای به روزرسانی داده‎ها در CRM در نظر بگیرید. علاوه بر مواردی که ذکر شد، در کنار سیستم مدیریت ارتباط با مشتری شما باید یک سیستم مدیریت بحران و یک سیستم بکاپ گیری که در مکانی مجزا نگهداری می‎شود را نیز تدارک ببینید.

با توجه به توضیحات بالا به راحتی می‎توان نتیجه گرفت که استفاده از فایل نصبی CRM با هزینه‎های خاص خود همراه است. از این رو، استفاده از نرم افزار CRM ابری برای کسب‌وکارهایی که توانایی هزینه کردن برای پروژه خود را ندارند توصیه می‎شود. امروزه استفاده از مدیریت ارتباط با مشتری در فضای ابری به شدت توسعه پیدا کرده است و یکی از مهم‎ترین دلایلش نیز همین نکته‎ای است که در بالا اشاره شد.

مقایسه نرم افزار CRM نصبی و ابری

 

نرم افزار CRM یا نرم افزار CRM ابری؟

حالا که اطلاعات مناسبی درباره مدیریت ارتباط با مشتری کسب کردیم، احتمالا این سؤال برای شما نیز پیش آمده باشد که بالاخره استفاده از CRM نصبی یا CRM ابری برای کسب و کارمان مناسب‎تر است؟

انتخاب بین این دو یک اقدام بزرگ است و از اهمیت بالایی نیز برخوردار است؛ زیرا پیاده سازی CRM در سازمان‎ها بسیار زمان‌بر بوده و از طرفی هزینه زیادی را می‎طلبد. علاوه بر این موارد، قابلیت‎های نرم افزار نقش به سزایی در بهره مندی شما از سود خواهد داشت.

تعدادی از شرکت‎های ارائه دهنده CRM یک نسخه رایگان را نیز در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند که برای کسب‌وکارهای کوچک بسیار مناسب است. البته نباید فراموش کنیم که نسخه رایگان CRM از قابلیت‎های محدودی در مقایسه با نسخه اصلی برخورد است. هدف اصلی از به کارگیری نرم افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری، تعامل و مدیریت سازنده مشتریان است؛ بنابراین انتخاب CRM اهمیت بالایی دارد و ممکن است نسخه رایگان دردی از کسب و کار شما درمان نکند!

انتخاب سیستم مدیریت ارتباط با مشتری بسیار مهم است و شما در ابتدا باید بسنجید که یک نرم افزار CRM نصبی می‎تواند نیازهای شما را برطرف کند یا یک نرم افزار CRM ابری؟

مهم‌ترین مزایا و معایب نرم افزار CRM ابری

برای انتخاب CRM مناسب، ابتدا باید بررسی کنید که تیم فروش شما به صورت انحصاری به نرم افزار دسترسی خواهند داشت یا خیر؟ همچنین باید این نکته را بدانید که دسترسی به اطلاعات در هر زمان و هر مکانی برای کسب و کار شما موضوعیت دارد یا نسبت به آن بی تفاوت هستید؟

به طور خلاصه نحوه دسترسی به اطلاعات از اهمیت ویژه‎ای برخوردار است و در این زمینه CRM ابری بسیار مناسب‎تر عمل می‎کند. نرم افزار CRM ابری به کارشناسان فروش شما کمک می‎کند تا در هر زمان و هر شرایطی به راحتی بتوانند به اطلاعات مورد نیاز دسترسی داشته باشند؛ خواه در دفتر کار خود باشند یا در مسافرت و حتی در رستوران!

دسترسی آسان و در هر مکان، بررسی 360 درجه اطلاعات و قابلیت اشتراک گذاری داده‎ها از مهم‎ترین ویژگی‎های CRM ابری هستند. از طرفی این نوع از CRM به شدت برای آن دسته از شرکت‎ها که کارشناسان فروش خود را به مأموریت می‌فرستند و کارشناسان می‎بایست در هر مکانی به اطلاعات نیاز داشته باشند، توصیه می‌شود.

استفاده از نرم افزار CRM در مقایسه با نرم افزار CRM ابری محدودتر است. در استفاده از این روش شما باید به دفتری که سرورهای مدیریت ارتباط با مشتری در آن مستقر هستند، مراجعه کنید. این نکته درست است که CRM ابری، محدودیت دسترسی در هر زمان و مکانی را برطرف کرده است، اما اتصال به اینترنت در این شیوه از اهمیت بالایی برخوردار است.

CRM مبتنی بر ابر برای دسترسی به اطلاعات ذخیره شده نیاز مبرمی به اینترنت خانگی دارد. در صورتی که اینترنت شما به هر دلیلی ضعیف یا قطع شود، در استفاده از CRM ابری دچار مشکل می‎شوید و باید قید دسترسی به اطلاعات مشتریان را بزنید!

در نسخه ‎های قدیمی CRM شما هیچ نیازی به اتصال اینترنت ندارید و کافی است نرم افزار موجود در رایانه را اجرا کنید. تنها ممکن است شما با قطع برق، دسترسی‌تان به اطلاعات را از دست بدهید و این یکی از مزیت‎ها است.

با ذخیره اطلاعات در نرم افزار CRM ابری، این امکان به وجود می‎آید که فرد ثالثی به اطلاعات شما دست پیدا کند. پس اگر اطلاعات شما محرمانه هستند، استفاده از CRM مبتنی بر ابر توصیه می‎شود.

نکته دیگری که در انتخاب نوع CRM، گسترده بودن بخش فناوری اطلاعات سازمان شما و میزان بودجه در نظر گرفته شده برای آن است. برای کسب‌وکارهای کوچک که معمولاً بودجه کمی برای بخش فناوری اطلاعات خود در نظر می‎گیرند، استفاده از CRM مبتنی بر ابر انتخاب بهتری است؛ زیرا در این روش فروشنده از CRM ابری میزبانی می‎کند؛ بنابراین تیم فناوری اطلاعات کمترین میزان دخالت در آن را دارد.

در نرم افزار CRM ابری، بانکداری سرورها با فروشنده است و وظیفه به روزرسانی داده‎ها با شرکت ارائه دهنده CRM است؛ بنابراین اگر مشکلی در ارائه خدمات به وجود بیاید، کافی است با پشتیبانی CRM تماس گرفته تا شرکت ارائه دهنده در صدد حل مشکل شما برآید. از این رو، مقدار زیادی سرمایه تعمیر برای شرکت شما پس انداز می‎شود.

مهم‌ترین مزایا و معایب نرم افزار CRM ابری

مهم‎ترین مزیت نرم افزار CRM ابری چیست؟

برای انتخاب نوع CRM، برآورد هزینه و میزان بودجه‎ای که تصمیم دارید برای آن تخصیص دهید از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بسیاری برای ارزیابی هزینه‎های استقرار CRM تنها هزینه دریافت شده اولیه و هزینه اشتراک ماهیانه را در نظر می‎گیرند که این کاری اشتباه است. در برآورد بودجه مورد نیاز بایستی هزینه‎های پنهان را نیز در نظر بگیرید.

باید این نکته را بدانیم که هزینه نرم افزار CRM ابری در مقایسه با نسخه قدیمی‎ ارزان‎تر است. مهم‎ترین عامل تعیین کننده در CRM مبتنی بر ابر، هزینه اشتراک ماهیانه است. تعداد افرادی که قرار است به سیستم دسترسی داشته باشند، نقش مؤثری در قیمت گذاری دارد. البته بسیاری از شرکت‎های ارائه دهنده CRM توجهی به تعداد افراد خواهان دسترسی ندارند و هزینه ثابتی را از متقاضی دریافت می‎کنند.

به جرات می‎توان گفت که CRM ابری از هزینه کمتری در مقایسه با نسخه‎های قدیمی برخوردار است؛ بنابراین اگر یک کسب و کار کوچک دارید، بهتر است از همین روش برای پیشبرد اهداف خود استفاده کنید.

برای استقرار CRM نصبی لازم است شما مبلغ زیادی را صرف خرید سرور و سخت افزار کنید. از طرفی بودجه‎ای را نیز باید برای کارکنان فناوری اطلاعات در نظر بگیرید. در CRM ابری از هزینه کردن در این زمینه‎‌ها در امان خواهید بود.

مهمترین مزیت نرم افزار CRM ابری چیست؟

مزایا و معایب نرم افزار CRM ابری در اتصال به نرم افزارهای دیگر

نسخه‌های قدیمی CRM قابلیت بیشتری برای سفارشی سازی دارند. به این نحو که شما می‎توانید تغییرات جزئی در ساختار آن ایجاد کنید تا با کسب و کار شما هماهنگ‎تر شود. این نکته حائز اهمیت است که هر گونه سفارشی سازی می‎تواند زمینه را برای ادغام با برنامه‎های دیگر فراهم سازد؛ بنابراین اگر در سازمان شما، نیاز به هماهنگی بین بخش‎های مختلف امری ضروری است، استفاده از فایل نصبی CRM توصیه می‎شود.

علاوه بر نسخه‎های قدیمی، CRM مبتنی بر ابر نیز با گونه‎های دیگر نرم‌افزار نظیر نرم افزار های BI برای بررسی داده‌های بزرگ ادغام می‎شوند؛ اما انتخاب نرم افزار CRM نصبی به شما امکان ترکیب تقریباً با هر سیستمی را می‎دهد. در نسخه‎های قدیمی، سرور شما میزبان CRM است و از این رو، ایجاد راه‎هایی برای اتصال CRM به نرم افزارهای دیگر آسان است.

کلام آخر

در این مطلب تلاش کردیم ابتدا شما را با فناوری پردازش ابری آشنا کنیم و سپس تعریف جامعی از نرم افزار CRM ابری ارائه دادیم و سپس به مقایسه انواع نرم افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری پرداختیم. اگر در این زمینه اطلاعاتی دارید که برای دیگران مفید است، لطفاً آن را با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا