نرم افزار

10 تا از بهترین نرم افزار دارایی ثابت 💵【آپدیت1403】✅

یکی از مواردی که در حسابداری اهمیت خاصی دارد، نگهداری اطلاعات و البته امور مربوط به دارایی ثابت شما می باشد. قبل تر ها که هنوز سیستم های کامپیوتری و نرم افزاری در اختیار حسابداران قرار نداشت و بیشتر فرآیند ها به شکل دستی محاسبه می شد سختی و خطای محاسبه هزینه خرید، استهلاک و البته سود و زیان و ارزش گذاری دارایی ثابت بالاتر بود، اما امروزه با وجود نرم افزارهای حسابداری متفاوت این موضوع تا مقدار زیادی مدیریت شده است. در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین نرم افزار دارایی ثابت آشنا کنیم.

بهترین نرم افزار دارایی ثابت کدام است؟

بهترین نرم افزار دارایی ثابت کدام است؟

همان طور که اشاره کردیم لزوم استفاده از نرم افزار های حسابداری در تمامی کسب و کارها، از موارد کوچک تا شرکت های نامدار بزرگ بر هیچ کس پوشیده نیست و در این میان پیدا کردن بهترین نرم افزار دارایی ثابت نیز اهمیت ویژه ای (مخصوصا برای شرکت ها و حتی آموزشگاه ها) دارد. در ادامه به بررسی 10 مورد از بهترین برنامه های دارایی ثابت می پردازیم و به صورت خلاصه ویژگی های هر یک را مورد بررسی قرار می دهیم.

چارگون

نرم افزار دارایی ثابت چارگون

 

نرم افزار مدیریت اموال و دارایی ثابت چارگون، یکی از بهترین نرم افزارهای دارایی ثابت است و این امکان را برای شما فرام می کند که اموال غیر منقول و منقول و البته در برخی موارد نامشهود را در دفاتر اموال خود ثبت کرده و از آن ها نگهداری کنید. شما می توانید تمام گردش های انتقال و خروج اموال خود را ثبت کنید و به هر عملیات مالی شما، سند حسابداری جداگانه ای اختصاص خواهد یافت. اموال سازمانی شما می تواند به شکل تجمیع ثبت شوند و گزارش های خاص و بر اساس نیاز کاربر به وسیله تیم پشتیبانی و اسقرار ارائه خواهد شد.

سپیدار

سپیدار همکاران سیستم

 

در سیستم دارایی ثابت سپیدار شما با هر عملیات، محاسبات مربوط به دارایی شما به روزرسانی می شود و سند این عملیات قابل دریافت است. محاسبه دقیق استهلاک دارایی های شما و گزارش گیری های مناسب با دقت بالا، پلاک گذاری بسیار آسان دارایی ها، استفاده از برچسب غیر قابل استفاده و قابل استفاده و تغییر این دو به صلاح دید کاربر، از جمله امکاناتی که شما با داشتن سیستم دارایی ثابت سپیدار به آن دسترسی خواهید داشت. البته باید توجه داشته باشید پیش از خرید سیستم دارایی ثابت سپیدار شما باید سیستم حسابداری داشته باشید.

آویژه

نرم افزار حسابداری تدبیر داده آویژه

از جمله مزیت های نرم افزار اموال و دارایی ثابت آویژه، استفاده از RFID در تمام فرآیند حفاظت از اموال و دارایی های ثابت است که موجب کاهش آمار گم شدن و مفقودی اموال و در نهایت افزایش کم نظیر دقت تا بیش از 99 درصد شده است. یکی دیگر از مزایای این سیستم، وجود دو نسخه تحت وب و اندروید برنامه و نرم افزار آن است که کار را برای استفاده مفید شما راحت تر می کند.

رایان پارس

حساب رایان پارس

نرم افزار اموال و دارایی ثابت رایان پارس امکانات فراوانی را برای کاربران خود فراهم دیده است که از میان آن ها می توان به ایجاد و به روزرسانی موارد پایه ای، تعیین فرمت پلاک و البته قرار دادن پلاک قدیمی در نرم افزار، مدیریت و ثبت اطلاعات فروش و البته موارد مربوط به اهدای اموال، خروج موقت و دائم اشاره کرد. این سیستم قادر است متناسب با دسته بندی‌های مورد نظر به شکل اتوماتیک سند حسابداری ترکیبی و یا تفکیکی صادر نماید و بسیاری از امکانات ریز و درشت دیگر در آن طراحی شده است که می توانید به وسیله آن به بهترین شکل اموال ثابت خود را مدیریت کنید.

پارسیان

پارسیان

نرم افزار تحت وب پارسیان مواردی همچون انتقال از انبار و استقرار، معاوضه، اهدا، تعمیرات اساسی، الحاق و انفصال و .. را تماما تحت پوشش قرار داده است. این نرم افزار تمامی قوانین حسابداری از جمله ماده های ۱۴۹، ۱۵۰، ۱۵۱ و ۱۵۲ را در بر دارد.

تیم یار

نرم افزار حسابداری تیم یاد

نرم افزار اموال و دارایی ثابت تیم یار در نگهداری و ردیابی تجهیزات فیزیکی و دارایی‌ ها به شما کمک می کند و در این مسیر امکانات متنوعی را در اختیار شما قرار می دهد که می توان به محسابه نرخ استهلاک به روش‌های خط مستقیم و البته نزولی، چاپ تفکیکی و گروهی بارکد اموال، تعریف کردن انبار مخصوص دارایی‌ های ثابت، تایید شدن یا رد شدن اموال پس از فرآیند کنترل کیفی، ثبت سند حسابداری به شکل خودکار برای ثبت سود یا زیان انباشته اشاره کرد.

فرداد

نرم افزار حسابداری فرداد

نرم افزار اموال و دارایی ثابت فرداد نیز یکی دیگر از نرم افزارهای مدیریت دارایی ثابت می باشد که در آن امکاناتی نظیر تعریف محل استقرار دارایی شما، انتخاب روش محاسبه استهلاک طبق قوانین استهلاک، طبقه بندی و گروه بندی دارایی ها، ثبت اطلاعاتی مانند تاریخ مربوط به انتصاب و عزل جمعدار دارایی ها و اموال و … به مشتریان ارائه شده است.

میزان

نرم افزار حسابداری میزان

در نرم افزار اموال و دارایی های ثابت میزان شما به راحتی می توانید در راستای طبقه بندی اموال بر اساس معیار ها و واحد های سنجش متفاوت، تعریف ساختار کدینگ اموال به شکل خودکار و دستی، ثبت دارایی ها بر اساس سه ویژگی استهلاک مستقیم، بدون استلاک و استهلاک نزولی، تعریف محل استقرار برای هر کالا، ثبت خروج اموال به صورت انهدام یا فروش و …  اقدام نمایید.

دارایی ثابت چیست؟

دارایی ثابت چیست؟

دارایی ثابت در واقع به اموال (یا ملک، تجهیزات، دستگاه ها و یا ماشین آلات ) و دارایی هایی گفته می شود که در طول سال مصرف نمی شوند ولی از طریق آن ها می توان درآمد زایی کرد. این دارایی ها مجازی نیستند و یکی از ویژگی های آن ها قابل لمس بودن آن ها می باشد. همان طور که می دانید وجود این نوع دارایی ها و اموال چالش های مختلفی را برای شرکت ها و مشاغل گوناگون به وجود می آورد. برای مثال در سازمان های بزرگ، این مورد که بخواهید از محل دقیق هر کالا با خبر باشید و میزان استهلاک آن را بررسی کنید یکی از سخت ترین کارها محسوب می شود.

این کار به صورت دستی، کاری زمان بر و به شدت پر خطا می باشد ولی امروزه با پیشرفت های حوزه های مختلف مالی، بخش حسابداری نیز بیش از گذشته به سمت و سوی انجام اتوماتیک کارها منجر شده است و در حال حاضر بیشتر موارد گفته شده توسط بهترین نرم افزار دارایی ثابت که در این راستا تهیه و تولید شدند، در حال انجام است. حتی استفاده از فناوری هوش مصنوعی در برخی از این نرم افزارها موجب شده تا خطای نرم افزاری کاهش چشم گیری داشته باشد. از جمله دارایی های ثابت می توان به ساختمان یا زمین، ماشین آلات و تجهیزات اشاره کرد. جالب است بدانید حق اختراع و علائم تجاری نیز جزو دارایی های ثابت به حساب می آید. در واقع از نظر علمی دارایی ثابت را می توان به 3 دسته اصلی تقسیم کرد.

طبقه بندی دارایی ثابت عبارتند از:

 • نقصان پذیر: زمانی که دارایی ثابتی داشته باشید که با استخراج و استفاده از آن، تمام شود، به آن دارایی ثابت نقصان پذیر گفته می شود. مثلا جنگل یک دارایی ثابت است که با بریدن درخت های آن، تمام می شود.
 • استهلاک پذیر: برخی دارایی های ثابت هستند که با گذشت زمان کم ارزش تر می شوند. مثلا ماشین آلات و تجهیزات که طول عمر مشخصی دارند و پس از خراب می شوند.
 • استهلاک ناپذیر: دارایی های ثابتی که گذر زمان بر روی ارزش آن ها هیچ تاثیری ندارد و خراب نمی شوند، دارایی های ثابت استهلاک ناپذیر نامیده می شوند. از واضح ترین نمونه های دارایی ثابت استهلاک ناپذیر می توان به زمین اشاره کرد که گذر زمان آن را دچار خرابی نمی کند و از عمر و ارزش آن کاسته نمی شود.

ویژگی های یک نرم افزار دارایی ثابت خوب و کارآمد

ویژگی های یک نرم افزار دارایی ثابت خوب و کارآمد

برنامه ای می تواند لقب بهترین نرم افزار دارایی ثابت را به خود اختصاص دهد که ویژگی های یک نرم افزار خوب و کارآمد را در خود جای داده باشد. اگر بخواهیم در یک کلام ویژگی ها را خلاصه کنیم، باید بگوییم تمام ویژگی هایی که با هدف پاسخ گویی به نیاز کاربران بهترین راه کار ها را با هزینه کمتر فراهم کند و بتواند در شرایط سخت و پیچیده با خطای بسیار کم کار کند، یک نرم افزار دارایی ثابت خوب و کارآمد است. حال قصد داریم این مساله را از بعد کمی جزئی تر مورد بررسی قرار دهیم.

ویژگی های نرم افزار دارایی ثابت خوب:

 • ایجاد بارکد دستی و اتوماتیک
 • انتخاب روش محاسبه استهلاک توسط کاربر
 • تعیین دقیق محل قرارگیری کالا و مسئول مربوط
 • قابل استفاده بودن برنامه در پلتفرم های مختلف مانند ویندوز، اندروید، ios و …
 • استفاده از فضای ابری و حافظه تنظیم شده متناسب با نیاز کاربر
 • استفاده از تکنولوژی های جدید مانند امکانات مرتبط با هوش مصنوعی
 • خطای پایین اندازه گیری و دقت بالای محاسباتی نرم افزار
 • توانایی ثبت فروش و البته ثبت انهدام یک کالا
 • گزارش گیری های کامل و منظم
 • یادآوری و محاسبه زمان مناسب برای سرویس و یا تعمیر کالا
 • تعیین قیمت به روز دارایی و اموال

در نهایت وظیفه اصلی یک نرم افزار دارایی ثابت خوب این است که بتواند هزینه خرید کالا، ارزش‌ گذاری دارایی ها، محاسبه میزان استهلاک و نهایتا سود و زیان دارایی‌ های را با دقت بالا ثبت و محاسبه کند و تمام ویژگی های یاد شده در نهایت منجر به رسیدن به این هدف نهایی خواهد شد.

کلام آخر

در این مقاله به معرفی بهترین نرم افزار دارایی ثابت پرداختیم و در نهایت 10 مورد از برترین برنامه ها را معرفی کردیم. با مفهوم دارایی و اموال ثابت آشنا شدیم و ویژگی های یک نرم افزار دارایی ثابت را نیز عنوان کردیم. با توجه به حساسیت مدیریت اموال در موسسات و شرکت های بزرگ، محاسبه دقیق زمان استهلاک و تعمیر و … اموال و کالا ها می تواند به کاهش هزینه ها در دراز مدت منجر شود و به این ترتیب لزوم استفاده از این سیستم ها در کسب و کارهای بزرگ تر، بیشتر به چشم می آید و انتخاب بهترین گزینه به شما کمک می کند تا بتوانید با خیالی آسوده تر، تمام فرآیند ثبت، نگهداری و فروش یا انهدام کالاها را به انجام برسانید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 4 =

دکمه بازگشت به بالا